دانشگاه تمام استعدادهای افراد از جمله بی استعدادی آن ها را آشکار می کند.(آنتوان چخوف)
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » آذر » ۱ آذر ۱۳۱۰ ـ تولد سید شجاع‌الدین شیخ‌الاسلام‌زاده
1569 بازدید

۱ آذر ۱۳۱۰ ـ تولد سید شجاع‌الدین شیخ‌الاسلام‌زاده

دوشنبه ۱ آذر ۱۳۱۰
مصادف با ۱۲ رجب ۱۳۵۰ و ۲۳ نوامبر ۱۹۳۱
تولد سید شجاع‌الدین شیخ‌الاسلام‌زاده

سید شجاع‌الدین شیخ‌الاسلام‌زاده

سید شجاع‌الدین شیخ‌الاسلام‌زاده ـ بنیانگذار بیمه تامین اجتماعی، اورژانس ایران و انجمن توانبخشی ایران ـ به سال ۱۳۱۰ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد. پس از اتمام تحصیلات مقدماتی و متوسطه در زادگاهش، وارد دانشکده پزشکی تهران شد و در سال ۱۳۳۶ هجری‌شمسی گواهینامه دکترای پزشکی دریافت نمود.
در دوران دانشکده، از دانشجویان مبارز بود و اعتصابات علیه رژیم پهلوی را رهبری می‌کرد. پس از اتمام تحصیلات، روانه آمریکا شده در رشته ارتوپدی با درجه ممتاز از دانشگاه‌های پنسیلوانیا و اوهایو فارغ‌التحصیل گردید. مدتی در بیمارستان‌های آمریکا به کار آموزی پرداخت و چندی بعد به ایران بازگشت و همراه گروهی از پزشکان، بیمارستان پارس را پایه‌ریزی کرد.
از کارهای ارزشمند شیخ‌الاسلام‌زاده ساخت اولین اندام مصنوعی (پروتز)، بنیانگذاری انجمن توانبخشی ایران، بنیانگذاری اورژانس ایران، بنیانگذاری بیمه تأمین‌اجتماعی، بنیانگذاری رشته ارتوپدی و انجمن ارتوپدی ایران را می‌توان برشمرد.
وی همزمان با شکل‌گیری وزارت رفاه اجتماعی در کابینه هویدا به‌عنوان اولین وزیر رفاه اجتماعی مشغول به کار شد و در کابینه آموزگار نیز بالاترین پست وزارتخانه بهداری و بهزیستی را برعهده گرفت تا اینکه اتفاق عجیبی پیش آمد و با روی کار آمدن دولت شریف امامی، به دستور نخست وزیر عده‌ای از دولتمردان توقیف شدند که یکی از آنها دکتر شیخ‌الاسلام‌زاده بود. اتهام وی مسائل مالی بود در حالی که به گفته خودش، موقع دستگیری ۵۰ هزار ریال پس‌انداز داشت.
این انسان نیکوکار پس از یک عمر خدمات ارزشمند خود در تهران چشم از جهان فروبست و در بهشت‌زهرا به خاک سپرده شد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه