در این جهان، همواره برای كسانی كه از خطری بهراسند، خطری وجود خواهد داشت.
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » آبان » ۹ آبان ۱۳۹۱ ـ درگذشت اصغر نوروزیان
1064 بازدید

۹ آبان ۱۳۹۱ ـ درگذشت اصغر نوروزیان

سه‌شنبه ۹ آبان ۱۳۹۱
مصادف با ۱۴ ذیحجه ۱۴۳۳ و ۳۰ اکتبر ۲۰۱۲
درگذشت اصغر نوروزیان

اصغر نوروزیان

اصغر نوروزیان ـ معلم، مؤلف، مترجم و پایه‌گذار انجمن معلمان علوم تجربی ایران ـ در سن ۹۶ سالگی، دار فانی را وداع گفت و به سرای باقی شتافت و در قطعه نام‌آوران آرامستان بهشت‌زهرا به خاک سپرده شد.

وی در ۱۵ فروردین ۱۲۹۵ در تبریز به دنیا آمد. تحصیلات خود را تا دریافت دیپلم، در زادگاهش سپری کرد و در سال ۱۳۱۴ هجری‌شمسی جهت ادامه تحصیلات، به دانشسرای عالی تهران رفت و پس از مدت ۳ سال تحصیل در میان تمامی شاگردان دانشسرای‌عالی به‌عنوان شاگرد اول شناخته شده و مورد تجلیل قرار گرفت.
وی از سال ۱۳۱۷ هجری‌شمسی به نگارش و تألیف کتابهای درسی پرداخت و چندی بعد با همکاری گروهی از دوستان، اقدام به نوشتن یک دوره ۲۸ جلدی کتاب فیزیک و شیمی برای دبیرستانها و دانشسراها نمود.
از دیگر کارهای ارزشمند ایشان می‌توان به تأسیس انجمن معلمان علوم تجربی و همچنین پایه‌ریزی مدارس هدف، اشاره کرد. یکی از بزرگ‌ترین خدمات احمد بیرشک به جامعه فرهنگی ایران، بنیان‌گذاری مدارس هدف بود که با کمک تنی چند از دوستانش در ۲ خرداد ۱۳۲۷ با سرمایه ۳۵ هزار تومان بنیان نهاده شد. هدف مخفف عبارات هنر، دانش و فرهنگ بود که تا زمان انحلال (۱۳۵۸ هجری‌شمسی) بیش از ۱۶ هزار دانش‌آموز را تربیت کرد.
از کتابهای دیگر تألیف شده توسط وی می‌توان به جدول لگاریتم و خطوط مثلثاتی ابتکاری، خودآموز فیزیک، و علم و زندگی اشاره نمود.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه