خداوندا مرا از کسانی قرار دِه که دنیاشان را برای دینشان میفروشند نه دینشان را برای دنیاشان. (دکتر علی شریعتی)
خانه » مشاهیر و مفاخر » علما و فضلا » ۷ / مرداد / ۱۳۵۰ ـ درگذشت سید مرتضی مستنبط تبریزی
2951 بازدید

۷ / مرداد / ۱۳۵۰ ـ درگذشت سید مرتضی مستنبط تبریزی

۷ / مرداد / ۱۳۵۰
برابر با ۵ جمادی‌الثانی ۱۳۹۱ و  ۲۹ ژوئیه ۱۹۷۱
درگذشت سید مرتضی مستنبط تبریزی

سید مرتضی مستنبط تبریزی
سید مرتضی مستنبط تبریزی ـ حکیم و مفسر بزرگ قرآن ـ در سال ۱۳۵۰ هجری‌شمسی چشم از جهان فروبست و روح عارفانه اش از کالبد تنش رهایی یافت و به لقاء‌الله پیوست. پیکرش پس از تشییع باشکوه در محله قره‌آغاج به خاک سپرده شد ولی به دلیل اجرای طرح عمرانی آن گورستان تعطیل و اموات آن به آرامستان وادی‌رحمت انتقال یافت.

وی به سال ۱۲۷۰ هجری‌شمسی در تبریز چشم به جهان گشود. دروس ابتدایی و متداول را در محضر پدر و مادرش فراگرفت. چندی بعد برای ادامه تحصیل راهی شهر مقدس قم شد و از محضر علمای بزرگ علی‌الخصوص آیت‌الله حاج شیخ عبدالکریم حائری استفاده کرد.
به دنبال تکمیل تحصیلات در قم، عازم نجف‌اشرف شد و در حضور علمای طراز اول حوزه آن دیار به تحصیل علم و فضیلت پرداخت تا اینکه به درجه اجتهاد دست یافت.
سید مرتضی پس از فراگیری علوم مختلف به زادگاهش بازگشت و در مسجد قدیمی امامزاده دال ذال مشغول تبلیغ، ارشاد و خدمات دینی شد.
این عالم برجسته در علومی همچون ادبیات، فقه، اصول، حدیث، تاریخ، حکمت، منطق، فلسفه و تفسیر تبحر خاصی داشت و حوزه درسش محل تجمع فضلا و فرزانگان بود.
مستنبط ضمن تدریس و تعلیم امور دینی به تفسیر قرآن نیز می‌پرداخت و ثمره سالها کلاس تفسیرش در مجموعه ۳ جلدی مواهب الرحمن فی تفسیر القرآن منتشر شده است.
ایشان در جریان شکل‌گیری انقلاب اسلامی نیز با بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی(ره) و آیت‌الله سید محمدعلی قاضی طباطبائی(ره) ارتباط تنگاتنگ داشت.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه