خداوندا مرا از کسانی قرار دِه که دنیاشان را برای دینشان میفروشند نه دینشان را برای دنیاشان. (دکتر علی شریعتی)
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » آذر » ۵ آذر ۱۳۷۸ ـ درگذشت میرزا عبدالصمد مقدم دانایى
1425 بازدید

۵ آذر ۱۳۷۸ ـ درگذشت میرزا عبدالصمد مقدم دانایى

جمعه ۵ آذر ۱۳۷۸
مصادف با ۱۷ شعبان ۱۴۲۰ و ۲۶ نوامبر ۱۹۹۹
درگذشت میرزا عبدالصمد مقدم دانایى

میرزا عبدالصمد مقدم دانایى

 

آیت‌الله میرزا عبدالصمد مقدم دانایى ـ نویسنده، ادیب، شاعر و از فضلای نامدار آذربایجان ـ در سن ۷۳ سالگى در تبریز وفات نمود و پس از تشییع و اقامه نماز در قطعه صدیقین آرامستان وادى‌رحمت به خاک سپرده شد.

وی در سال ۱۳۰۵ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. قرائت قرآن را در ۶ سالگى به خوبى آموخت و یک سال بعد به فراگیرى علوم جدید پرداخت. پس از اتمام کلاس ششم ابتدایى، به مدرسه طالبیه رفت و مقدمات و سطح را فراگرفت سپس راهی شهر مقدس قم شد و بعد از سال‌ها تلمذ در محضر بزرگان دینی آن دیار، در حدود سال ۱۳۷۵ هجری‌شمسی به زادگاهش بازگشت و به تدریس، اقامه نماز جماعت، تفسیر قرآن مجید و بیان احکام الهى در مساجد گازران و شعبان پرداخت.
مقدم دانایى کتابخانه‌اى عظیم، حاوى کتاب‌هاى چاپى و خطى نفیس داشت و ضمن آراستگی به فضائل اخلاقى، در شعر و ادب نیز صاحب‌نظر بود و در موضوعات دینى، اخلاقى، الهى، مراثى و مداحى اهل بیت(ع) شعر می‌سرود.

همچنین تألیفات ارزشمندی از خود برجای گذاشته است که به‌عنوان نمونه می‌توان به دیوان اشعار (۲جلد)، مقالات اخلاقیه یا خطابات مقدمیه، مناجات دانایى، توحید یا خداشناسى، منظومه‌اى در منطق، و نواى عندلیب اشاره کرد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه