کیش خوب همانند فوتبال خوب است، حرف نمی زند ، عمل می کند.
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » شهریور » ۳۱ شهریور ۱۳۵۱ ـ درگذشت حسین امید
1572 بازدید

۳۱ شهریور ۱۳۵۱ ـ درگذشت حسین امید

جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۵۱
مصادف با ۱۳ شعبان ۱۳۹۲ و ۲۲ سپتامبر ۱۹۷۲
درگذشت حسین امید

حسین امید

حسین امید ـ نویسنده، شاعر و نمایشنامه‌نویس نامدار آذربایجان ـ دار فانی را وداع گفت.

وی در سال ۱۲۸۱ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. پس از اتمام تحصیلات مقدماتی، وارد آموزش و پروش شد و مدت ۳۵ سال با کمال صداقت به تعلیم و تربیت پرداخت و به موازات آن در مطبوعات به فعالیت مشغول گردید و مدیریت روزنامه‌های آذر، آریا، صدای آذربایجان و تبریز را عهده‌دار شد و در مجله ادب به نوشتن مطلب پرداخت.
از دیگر مسئولیت‌های وی می‌توان به عضویت در انجمن ادبی آذربایجان، عضویت در کنگره فارسی آذربایجان، ریاست هیأت آکتورال تبریز و ریاست اولین آزمایشگاه علمی شهر تبریز اشاره کرد.
حسین امید نزدیک به ۸۰ جلد کتاب در حوزه‌های علمی، ادبی، اجتماعی، اخلاقی، شعر و داستان به رشته تحریر درآورده که از آن میان می‌توان به آثار زیر اشاره کرد:
تاریخ فرهنگ آذربایجان(۲جلد)، علوم غریبه، دستور زندگی، دستور نویسندگی، زشت و زیبا، تحقیقات علمی، جلوه بهار، مجادله علم و جهل، و اندیشه‌های من.

وی در حوزه فرهنگ و مطبوعات آذربایجان و بخصوص تبریز شخصیتی شناخته شده بود که نامش با جراید آذر، آریا، صدای آذربایجان و تبریز پیوند ناگسستنی داشته است.

او با افکار سیاسی و قلم شیوای خود در روزنامه سیاسی آذر که متعلق به حسین آقا فشنگچی بود، مطلب می‌نوشت و ضمن آن نزدیک به ۸۰ عنوان کتاب علمی، ادبی، اجتماعی، اخلاقی، شعر، داستان و نمایشنامه را خلق نمود.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه