شما بدون تسلط بر خود نمی توانید فاتح دیگران باشید.
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » آبان » ۳۰ آبان ۱۳۸۵ ـ درگذشت میرزا جواد تبریزی
1487 بازدید

۳۰ آبان ۱۳۸۵ ـ درگذشت میرزا جواد تبریزی

سه‌شنبه ۳۰ آبان ۱۳۸۵
مصادف با ۲۹ شوال ۱۴۲۷ و ۲۱ نوامبر ۲۰۰۶
درگذشت میرزا جواد تبریزی

میرزا جواد تبریزی

آیت‌الله میرزا جواد تبریزی ـ عالم، عارف، مجتهد، مرجع تقلید و نویسنده توانا ـ در تهران دار فانی را وداع گفت و پس از تشییع باشکوه در شهر قم به خاک سپرده شد و با ارتحال وی، در سراسرکشور مدت ۳ روز عزای عمومی اعلام گردید.

ایشان در سال ۱۳۰۵ هجری‌شمسی در محله منجم‌باشی، نزدیک مسجد عربلر چشم به جهان گشود. پدرش به حاج علی کبار معروف بود و در محل زندگی و بازار به‌عنوان یک شخص متدین و متعهد شناخته می‌شد.
وی تحصیلات علوم جدید را تا پایان سال دوم دبیرستان در شهر تبریز به سرانجام رساند و پس از سپری نمودن تحصیلات جدید، به مدرسه طالبیه تبریز رفته و در ۱۸ سالگی تحصیل علوم دینی را آغاز نمود و در سال ۱۳۲۷ هجری‌شمسی راهی حوزه علمیه قم شد و در محضر علمای بزرگ قم به تحصیل پرداخت و ۵ سال بعد برای ادامه تحصیل به نجف‌اشرف عزیمت نمود و در محضر درس اساتید برجسته عصر شرکت کرد و سرانجام با تمام توان و تلاش خود توانست به مدارج عالی علم و مقام بلند اجتهاد نائل آید.
پس از گذشت ۲۳ سال حضور دائم، فعال و جدی در حوزه علمیه نجف‌اشرف، سرانجام در سال ۱۳۵۵ هجری‌شمسی به هنگام مراجعت از زیارت حضرت سیدالشهدا(ع)، توسط رژیم بعث عراق دستگیر و به ایران فرستاده شد. پس از ورود به ایران، به حوزه علمیه قم رفت و فعالیت‌های خود را از سر گرفت و همگام با روحانیت مبارز به فعالیت در نهضت اسلامی امام خمینی(ره) پرداخت.
ایشان تألیفات بسیاری دارند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
صراط النجاه (۶جلد)، تعلیقه بر مکاسب محرمه شیخ اعظم انصاری (۴جلد)، ارشاد الطالب، اسس القضاء والشهادات، طبقات الرجال، تکمله منهاج الصالحین و تعلیقه بر آن، مسائل منتخبه، مناسک حج، حاشیه بر عروه ‌الوثقی، شرح کفایه الاصول، قصاص، التهذیب در احکام حج، الانوار الالهیه فی المسائل العقائدی، رساله توضیح‌المسائل، و استفتائات جدید.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه