كسي كه هرگز تحت فشار نزيسته باشد، آزادي را لمس نمي كند.
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » آذر » ۲ آذر ۱۳۶۴ ـ درگذشت غلامحسین ساعدی
1699 بازدید

۲ آذر ۱۳۶۴ ـ درگذشت غلامحسین ساعدی

شنبه ۲ آذر ۱۳۶۴
مصادف با ۱۰ ربیع‌الاول ۱۴۰۶ و ۲۳ نوامبر ۱۹۸۵
درگذشت غلامحسین ساعدی

غلامحسین ساعدی

غلامحسین ساعدی ـ داستان‌نویس و نمایشنامه‌نویس توانمند ایران ـ در پاریس درگذشت و در گورستان پرلاشز، در کنار قبر صادق هدایت به خاک سپرده شد و در جایگاه ابدی خود آرام گرفت.

وی در سال ۱۳۱۴ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. از کودکی به سیاست علاقمند شد و در سن ۱۸ سالگی به انتشار روزنامه‌های فرقه دموکرات آذربایجان پرداخت.
در سن ۳۶ سالگی از دانشکده پزشکی تبریز فارغ‌التحصیل شد و عازم تهران گردید و تخصص روان‌پزشکی اخذ نمود. و در سال ۱۳۵۳ هجری‌شمسی با همکاری نویسندگان صاحب‌نام آن زمان، مجله الفباء را منتشر کرد اما توسط ساواک دستگیر و به زندان‌های قزل‌قلعه و اوین منتقل شد و مدت یک سال در سلول انفرادی شکنجه شد.
پس از آزادی از زندان، در سال ۱۳۵۷ هجری‌شمسی به دعوت انجمن قلم آمریکا روانه آن کشور شد و سخنرانی‌های متعددی انجام داد. ۳ سال بعد راهی پاریس شد و در آنجا ازدواج کرد.
طی سال‌های ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۴ هجری‌شمسی، در پاریس اقدام به انتشار مجدد مجله الفباء کرد و ضمن آن چند نمایشنامه، فیلمنامه و داستان نیز نوشت.
ساعدی از سال ۱۳۳۲ هجری‌شمسی به نوشتن روی آورد و آثار ارزشمندی را خلق نمود که از میان آن آثار می‌توان به عزاداران بیل، ترس و لرز، شب‌نشینی باشکوه، دندیل، واهمه‌های بی‌نشان، گور و گهواره، از انقلاب مشروطیت، و چشم در برابر چشم اشاره کرد.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه