اسایش و راحتی امروز حاصل رنج و زحمت دیروز است.(کوروش کبیر)
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » آبان » ۲۷ آبان ۱۳۱۵ ـ تولد کریم اصفهانیان
1375 بازدید

۲۷ آبان ۱۳۱۵ ـ تولد کریم اصفهانیان

چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۱۵
مصادف با ۴ رمضان ۱۳۵۵ و  ۱۸ نوامبر ۱۹۳۶
تولد کریم اصفهانیان

کریم اصفهانیان

کریم اصفهانیان ـ نویسنده و پژوهشگر نامدار ایران ـ در تبریز تولد یافت. اجداد وی اهل اصفهان بودند و چون در آن زمان تبریز دروازه اروپا به شمار می‌رفت، به این شهر کوچ کردند. پس از تحصیل مقدمات به تهران رفت و تحصیلاتش را دنبال کرد و سپس وارد دانشکده ادبیات دانشگاه تهران شد.
اصفهانیان در جلسات درس و بحث بزرگان ادب فارسی همچون بدیع‌الزمان فروزانفر، جلال‌الدین همایی، محمد معین، ذبیح‌الله صفا و لطفعلی صورتگر شرکت کرده و بهره می‌برد تا اینکه در سال ۱۳۴۷ هجری‌شمسی به اشتغال در دانشگاه تهران مشغول شد و ریاست دفتر دکتر ذبیح‌الله صفا در اداره کل انتشارات دانشگاه تهران را برعهده گرفت و در نهایت به سال ۱۳۶۰ هجری‌شمسی از خدمات دولتی بازنشسته شد. به دنبال فراغت از کار دولتی به روزنامه‌نگاری مشغول شد و مجله آینده را مدیریت کرد.
از سال ۱۳۷۲ هجری‌شمسی به عنوان دبیر بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار دوره جدید فعالیت خود را آغاز کرد و در اواخر به مدیریت انتشارات آن بنیاد منصوب گردید.
کریم اصفهانیان مدت ۵۰ سال با دکتر ایرج افشار همکاری تنگاتنگ و مستمر داشت و حدود ۴۰ سال بر روی اسناد و مدارک بازمانده از دوره قاجار پژوهش انجام داد و در نتیجه اسناد خاندان غفاری را در مجموعه‌ای ۷ جلدی منتشر نمود.
سایر آثار مطبوع این ادیب توانا را می‌توان با عناوین زیر برشمرد:
نامواره دکتر محمود افشار (۱۶ جلد)، مخزن‌الوقایع، تاریخ مؤسسات تمدنی جدید در ایران و صدها جلد کتاب و مقالات ارزشمندی که به اهتمام وی انتشار یافته است.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه