لباس قدیمی را بپوشید ولی کتاب نو بخرید.
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » مرداد » ۲۳ مرداد ۱۳۲۳ ـ تولد احد حسینی
1792 بازدید

۲۳ مرداد ۱۳۲۳ ـ تولد احد حسینی

دوشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۲۳
مصادف با ۲۴ شعبان ۱۳۶۳ و ۱۴ اوت ۱۹۴۴
تولد احد حسینی

احد حسینی

احد حسینی ـ استاد مسلم نقاشی و مجسمه‌سازی ایران ـ در محله راسته کوچه تبریز متولد شد. وی در سال ۱۳۳۶ هجری‌شمسی دوره ۶ ساله دبستان را به سختی تمام کرد و با اینکه علاقه‌ای به درس خواندن نداشت، به زور وارد دبیرستان شد. به سال ۱۳۴۲ هجری‌شمسی، در یک مسابقه‌ نقاشی میان دانش‌آموزان دبیرستان فردوسی برنده مسابقه شد و این رویداد سبب شد، استعداد خویش را در هنر کشف کند. یک بار در کلاس، چهره دبیر علوم (دکتر علی طائی) را نقاشی کرد و او نیم ساعت از کلاس را به ستایش از وی پرداخت و گفت زمانی او رافائل خواهد شد.
وی پس از پایان خدمت سربازی، به مجسمه‌سازی علاقه‌مند شد و با گل‌رس به ساختن نیم‌تنه‌های انیشتین، شوایتزر، راسل و بتهوون پرداخت. سپس به تهران رفت و در کارگاه پرویز تناولی سرگرم کار مجسمه‌سازی شد و مدتی به ایتالیا سفر نمود و به شهرهای رم و پروجا رفت و پس از آن وارد آکادمی هنرهای زیبای فلورانس شد و ماسک میکل‌آنژ را از مرمر تراشید.
حسینی در سال ۱۳۵۲ هجری‌شمسی به ایران بازگشت و در تبریز مجسمه‌های موجود در موزه آذربایجان را خلق کرد. در سال ۱۳۶۳ هجری‌شمسی به فرانسه رفت و مدت ۱۵ سال در شهر پاریس اقامت گزید و با تلویزیون فرانسه همکاری کرد و ۶۰ صورتک از شخصیت‌های سیاسی، علمی، ورزشی و هنری فرانسه را ساخت.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه