خداوند آزادی را آفرید و انسان بردگی را.
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » مرداد » ۲۳ مرداد ۱۳۰۲ – تولد سید هادی شفائیه
2320 بازدید

۲۳ مرداد ۱۳۰۲ – تولد سید هادی شفائیه

چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۰۲
مصادف با ۲ محرم ۱۳۴۲ و ۱۵ اوت ۱۹۲۳
تولد سید هادی شفائیه

سید هادی شفائیه

عکس از نیما شفائیه

 

سید هادی شفائیه ـ پدر عکاسی نوین ایران و بنیانگذار تدریس آکادمیک عکاسی ـ در تبریز متولد شد. پس از اتمام تحصیلات ابتدایی و متوسطه، در سال ۱۳۲۰ هجری‌شمسی راهی ترکیه شد و در رشته داروسازی به تحصیل پرداخت. ضمن فارغ‌التحصیلی به ایران بازگشت و با برادر بزرگش داروخانه‌ای تأسیس نمود اما شوق نقاشی و عکاسی او را مجبور کرد به دنبال هنر مورد علاقه‌اش برود.
وی اولین عکس سیاه و سفید خود را در سن ۱۰ سالگی گرفته و چاپ کرد و در ۲۸ سالگی برای اولین بار در مسابقه عکاسی انجمن فرهنگی ایران و فرانسه مقام اول را کسب کرد.
شفائیه آموزش عکاسی را با انتشار مقالاتی در مجله فردوسی آغاز کرد و چون به زبان فرانسه تسلط کامل داشت، آخرین دستاوردهای کتابهای خارجی را ترجمه و منتشر می‌نمود و چندی بعد نیز نخستین آموزش در تلویزیون را به مرحله اجرا گذاشت.
از آنجا که فرزندانش در آمریکا زندگی می‌کردند، در سال ۱۳۶۷ هجری‌شمسی همراه با همسرش به شهر دوبلین در ایالت اوهایو رفت و مقیم آنجا شد.
پدر عکاسی نوین ایران، بارها در نمایشگاههای خارجی و داخلی حضور یافت و همواره مورد ستایش مردم قرار گرفت.
این استاد بزرگ علاوه بر عکاسی، در خوشنویس نیز صاحب‌نظر بوده و به نام زیبای تبریز تعصب خاصی داشت و به جرأت می‌توان گفت هنر عکاسی در ایران مرهون تلاشهای خستگی ناپذیر وی می‌باشد اما در نهایت بی‌مهری جامعه، به دور از تبریز، برگهای دفتر عمرش را ورق زد و ۷ شهریورماه ۱۳۹۷ در اندیشه دیوارهای کاهگلی زادگاه خویش چشم از جهان فروبست.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه