خداوند آزادی را آفرید و انسان بردگی را.
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » آبان » ۲۳ آبان ۱۳۲۴ ـ تولد سید جواد طباطبایی
1727 بازدید

۲۳ آبان ۱۳۲۴ ـ تولد سید جواد طباطبایی

چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۲۴
مصادف با ۸ ذیحجه ۱۳۶۴ و ۱۴ نوامبر ۱۹۴۵
تولد سید جواد طباطبایی

سید جواد طباطبایی

سید جواد طباطبایی ـ نویسنده و پژوهشگر برجسته تاریخ، سیاست و فلسفه ـ در تبریز متولد شد. تحصیلات مقدماتی خود را در زادگاهش انجام داد و برای تحصیل در رشته حقوق وارد دانشگاه تهران شد. با پایان یافتن دوره لیسانس حقوق، راهی فرانسه شد و در دانشگاه سوربن به تحصیل رشته فلسفه سیاسی پرداخت.
وی با دریافت درجه دکترای دولتی به ایران بازگشت و با عضویت در هیئت علمی دانشگاه تهران فعالیت علمی خود را آغاز نمود و همزمان با تدریس، سردبیری نشریه دانشکده حقوق و علوم سیاسی را نیز پذیرفت اما به اتهام ملی‌گرایی از دانشگاه اخراج شد.
در سال ۱۳۷۶ هجری‌شمسی جایزه نخل آکادمیک ـ عالی‌ترین نشان علمی فرانسه ـ و مدال نقره تحقیقات در علم سیاست را از دانشگاه کمبریج کسب کرد و چندی بعد به عضویت هیئت علمی مرکز دائره‌المعارف بزرگ اسلامی انتخاب شد و همزمان در مراکز علمی مشغول تدریس گردید.
طباطبایی در حوزه تألیف و ترجمه نیز فعالیت دارد و آثار بسیار ارزشمندی خلق کرده است که از مهمترین آنها می‌توان کتابهای زیر را برشمرد:
تأملی درباره ایران (۳ جلد)، لنین و فلسفه و سه مقاله دیگر، یادداشتهایی درباره دیالکتیک، فلسفه ایرانی و فلسفه تطبیقی، تاریخ فلسفه اسلامی، درآمدی بر تاریخ اندیشه سیاسی در ایران، زوال اندیشه سیاسی در ایران، ابن خلدون و علوم اجتماعی، خواجه نظام‌الملک، مفهوم ولایت مطلقه در اندیشه سیاسی سده‌های میانه، تاریخ اندیشه سیاسی جدید در اروپا، و سقوط اصفهان به گزارش کروسینسکی.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه