عزیزانم هنگام نشستن, بزرگان و ریش سپیدان را بر خود مقدم بدانید.(کوروش کبیر)
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » خرداد » ۲۲ سال با آیت الله محسن مجتهد شبستری
3006 بازدید

۲۲ سال با آیت الله محسن مجتهد شبستری

جمعه ۵ خرداد ۱۳۷۴

مصادف با ۲۶ ذیحجه ۱۴۱۵ و ۲۶ می ۱۹۹۵

ورود مجتهد شبستری به عنوان نماینده ولی فقیه به شهر تبریز

شبستری

محسن مجتهد شبستری ، به‌عنوان نماینده موقت ولی‌فقیه در استان آذربایجان‌شرقی و امام جمعه تبریز، منصوب شد و اولین نماز جمعه خود را در مصلای تبریز اقامه کرد.

پس از ۱۴ سال امامت مرحوم آیت الله مسلم ملکوتی در تبریز، ایشان به حوزه درس خود در قم رفت و مجتهد شبستری طی حکمی از سوی رهبر معظم انقلاب، به این مسئولیت مهم منصوب و وظیفه رسیدگی به امور مربوطه را برعهده گرفت.

رهبر معظم انقلاب‌اسلامی طی حکمی، ایشان را به‌صورت موقت به نمایندگی ولی‌فقیه در استان آذربایجان‌شرقی و امام‌جمعه تبریز منصوب کردند.

وی فرزند مرحوم آیت‌الله حاج میرزا کاظم، از فقهای مبارز دوران استبداد رضاخان و از علمای طراز اول تبریز می‌باشد که پس از تحصیل دروس مقدماتی در تبریز، عازم حوزه علمیه قم شد و از محضر اساتید و محققان بزرگوار حوزه و همچنین علمای بزرگ اخلاق بهره‏ برد و به دنبال آن در حوزه و دانشکده الهیات تهران به تدریس خارج فقه، معارف، تفسیر قرآن و تفسیر نهج‌البلاغه مشغول گردید و پس از پیروزی انقلاب‌اسلامی، مدتی مسئولیت کمیته انقلاب را در منطقه ۶ تهران عهده‌دار شد.

شبستری ۴ دوره (دوره‌های اول، دوم، چهارم و پنجم) از سوی مردم تهران به نمایندگی مجلس شورای اسلامی برگزیده شد و همچنین در دوره اول، دوم و سوم انتخابات خبرگان رهبری نیز از سوی مردم استان آذربایجان‌شرقی انتخاب گردید.

شبستری

مجتهد شبستری به دلالت کسالت و کهولت سن با کسب اجازه از محضر رهبر معظم انقلاب مسئولیت خود در نمایندگی ولی فقیه استان را با حکم ولی امر مسلمین به سید محمدعلی آل هاشم واگذار نمود.

آنچه قابل توجه است مصادف بودن وداع وی با ورودش به تبریز بود. ۵ خرداد ۱۳۷۴ و ۵ خرداد ۱۳۹۶.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه