سعی کنید اشتباهات دیگران را ببخشید، حس انتقام انرژی منفی دارد.
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » آذر » ۲۱ آذر ۱۳۲۵ ـ انقراض فرقه دموکرات آذربایجان
2012 بازدید

۲۱ آذر ۱۳۲۵ ـ انقراض فرقه دموکرات آذربایجان

پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۲۵
مصادف با ۱۸ محرم ۱۳۶۶ و ۱۲ دسامبر ۱۹۴۶
انقراض فرقه دموکرات آذربایجان

فرقه دموکرات آذربایجان

انقراض فرقه دموکرات آذربایجان :

در پی خروج نظامیان روسی از شمال ایران، حکومت شاه دستور حرکت ارتش به استان‌های آذربایجان و کردستان را صادر کرد و روس‌ها از حزب دموکرات خواستند در برابر تهاجم نظامی حکومت مرکزی مقاومت نکرده و عقب‌نشینی نمایند. در نتیجه سید جعفر پیشه‌وری ـ رئیس حزب دموکرات آذربایجان ـ علی‌رغم در اختیار داشتن یک میلیون قبضه اسلحه، از طریق مرزهای شمالی کشور به شوروی گریخت.
در عین حال در نتیجه برخورد خونینی که میان ارتش و هواداران مسلح وابسته به حزب دموکرات رخ داد، صد‌ها نفر از طرفین کشته و مجروح شدند و تعداد زیادی نیز توسط سربازان رژیم شاه دستگیر و روانه زندان گردیدند.
علاوه بر این بیش از ۳۰ هزار نفر از مردم، خانه و کاشانه خود را به سوی مرزهای شمالی کشور ترک گفته و به ناچار وارد باکو شدند. به‌طوری که در سال ۱۳۲۶ هجری‌شمسی، روزنامه‌های باکو تعداد پناهندگان ایرانی را نزدیک به ۲۰ هزار نفر ذکر کردند.

در چنین روزی روزنامه سیاسی ینی‌شرق که با برقراری حکومت فرقه دموکرات، به همت محمود ترابی و به زبان ترکی آذربایجانی انتشار می‌یافت، با اتمام حکومت پیشه‌وری در تبریز، تعطیل شد.
همچنین نشریه آذربایجان، از روزنامه‌های دیگری بود که توسط علی شبستری و تحت نظر فرقه دموکرات آذربایجان انتشار می‌یافت و با سقوط دولت پیشه‌وری، به تعطیلی کشیده شد. آذربایجان، نشریه‌ای سیاسی و خبری بود که تا قبل از آذر ۱۳۲۴ در تبریز به زبان فارسی و سپس به مدت یک سال به زبان ترکی منتشر می‌شد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه