هرچه اکنون هستیم محصول افکاری است که سابقاً داشته ایم و حالا داریم.
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » آبان » ۲۰ آبان ۱۳۶۵ ـ درگذشت سید ابوالفضل خسروشاهی
1306 بازدید

۲۰ آبان ۱۳۶۵ ـ درگذشت سید ابوالفضل خسروشاهی

سه‌شنبه ۲۰ آبان ۱۳۶۵
مصادف با ۸ ربیع‌الاول ۱۴۰۷ و ۱۱ نوامبر ۱۹۸۶
درگذشت سید ابوالفضل خسروشاهی

سید ابوالفضل خسروشاهی

آیت‌الله‌ سید ابوالفضل خسروشاهی ـ عالم، خطیب و مبارز نامدار آذربایجان ـ پس از سال‌ها درد و رنج فراوان به‌خاطر شکنجه‌های رژیم طاغوت، در سن ۸۴ سالگی دعوت حق را لبیک گفت و پیکرش پس از تشییع شایسته در آرامستان وادى‌رحمت به خاک سپرده شد.

وی‌ در سال‌ ۱۲۷۹ هجری‌شمسی‌ در تبریز به دنیا آمد. پدر ایشان آیت‌الله‌ حاج‌ سید مرتضی‌ خسروشاهی همچون دیگر اجدادش، از علما و مجتهدین بنام تبریز بود.
سید ابوالفضل خسروشاهی پس‌ از طی‌ مقدمات‌ در زادگاهش، برای‌ ادامه‌ تحصیل‌ راهی نجف‌اشرف شد و سال‌های متمادی در محضر اساتید بزرگ به‌ تلمذ پرداخت‌ و سپس‌ در دوران‌ اختناق‌ سیاه‌ رضاخانی، به‌ ایران‌ بازگشت‌ و در تبریز سکونت‌ گزید.
وی در جریان حاکمیت دموکرات‏ها در آذربایجان در سال ۱۳۲۴ هجری‌شمسی، علیه حاکمان وابسته به شوروی، ایستادگی کرد و در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی، دوشادوش آیت‌الله سید محمدعلی قاضی‌طباطبائی به مبارزه پرداخت و سرانجام نیز در همین راه جان خود را نثار اسلام و انقلاب کرد.
از این عالم جلیل‌القدر علاوه بر یادداشت‌های متفرقه، کتابی ارزشمند با عنوان نهج‌البیان به یادگار مانده است که شامل منتخبی از خطبه‌ها و سخنان گهربار پیامبر مکرم اسلام حضرت محمد(ص) و ائمه اطهار می‌باشد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه