آیا می پنداری که جسم کوچکی هستی ؟ولی درون تو جهان بزرگی نهفته است.(امام علی علیه السلام)
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » مهر » ۱۹ مهر ۱۲۸۷ ـ شهادت حسین‌خان باغبان
1609 بازدید

۱۹ مهر ۱۲۸۷ ـ شهادت حسین‌خان باغبان

یکشنبه ۱۹ مهر ۱۲۸۷
مصادف با ۱۵ رمضان ۱۳۲۶ و ۱۱ اکتبر ۱۹۰۸
شهادت حسین‌خان باغبان

حسین‌خان باغبان

حسین‌خان باغبان ـ از مجاهدان دلیر مشروطه‌خواه ـ در دفاع از بازار شهر و کاروانسرای خرمائی‌ها، به‌دست سربازان و اشرار دولتی، به شهادت رسید و پس از تشییع در مقبره بالاقبرستان واقع در دوه‌چی، به خاک سپرده شد.
در وقایع جنگ با نیروهای محمدعلی شاه و مشروطه‌خواهان، چند ساعت زد و خورد سختی درگرفت و حسین‌خان با دسته‌ای از رزمندگان، خود را به پل نظام‌العلماء رسانید و به کاروانسرای خرمائی‌ها وارد شد تا دیواری را شکافته، توپی در آن مستقر نموده و به جنگ بپردازد.
در این پیکار سخت، یعقوب نامی از آزادی‌خواهان زخمی شد و رزمندگان تن خون‌آلود او را برداشته به عقب بازگشتند و چون سراسیمه بودند به جستجوی حسین‌خان نپرداختند. پس از چند ساعت، حسین‌خان که تنها مانده بود، دسته‌ای از سواران دشمن پیرامونش را گرفتند، با این حال بی‌باکانه جنگید ولی پس از مقاومت کوتاه، چند گلوله به سرش خورد و همانجا به شهادت رسید.
شامگاه در انجمن تبریز هنگامه‌ای برپا شد و چند هزار تن از مشروطه‌خواهان رزمنده گردآمدند و سرانجام قرار شد نامه‌ای به نایب اصغر از سردستگان دوه‌چی نوشته و جسد حسین‌خان را از او بخواهند. آن مبارز رشید، شبی که شربت شهادت را سرکشید، ۴۰ روز بود که می‌جنگید و فرزندش را که در این روزها متولد شده بود، ندید و چشم از جهان فروبست .

باغبان در سردرود متولد شد. در سنین جوانی به تبریز آمد و ضمن سکونت در محله لیلاوا، در باغ میرزاآقا فرشی باغبانی کرد تا اینکه در زمان اندکی به‌عنوان نفر سوم در رهبری قیام تبریز مطرح شد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه