هر روز، روزي است كه هست و هرگز در جهان روزهاي هم شكلي وجود نداشته است.
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » آبان » ۱۹ آبان ۱۳۵۱ ـ درگذشت میرزا عبدالوهاب شعاری
1432 بازدید

۱۹ آبان ۱۳۵۱ ـ درگذشت میرزا عبدالوهاب شعاری

جمعه ۱۹ آبان ۱۳۵۱
مصادف با ۳ شوال ۱۳۹۲ و ۱۰ نوامبر ۱۹۷۲
درگذشت میرزا عبدالوهاب شعاری

میرزا عبدالوهاب شعاری

میرزا عبدالوهاب شعاری ـ ادیب، هنرمند و موجد مدرن‌ترین مدرسه آن زمان ـ در سن ۸۳ سالگی در شهر تبریز درگذشت و در مقبره سید حمزه جنب آرامگاه عرفا و شعرای آذربایجان به خاک سپرده شد.

وی در سال ۱۳۰۹ هجری‌شمسی در محله اهراب متولد شد. پدرش تاجر ابریشم بود ولی وی به تجارت علاقه‌ای نشان نداد و در دوران نوجوانی به فراگیری مقدمات ادبیات فارسی، عربی و خوشنویسی پرداخت و سپس فقه، اصول، علوم متداول، ادبیات عرب و درس خارج را نزد علمای عصر فراگرفت.
شعاری در مصر اطلاعاتی در مورد تعلیم و تربیت با اصول جدید، فراگرفت و آن را در ایران پیاده کرد. در سال ۱۲۹۴ هجری‌شمسی مدرسه وثوق را تأسیس نمود که به‌عنوان مدرن‌ترین مدرسه در آن زمان به شهرت رسید و دانش‌آموزان ارزشمندی تحویل اجتماع داد که از آن میان به عنوان نمونه می‌توان به علامه امینی، استاد شهریار، آیت‌الله قاضی طباطبائی، آیت‌الله انگجی و دکتر هشترودیلر اشاره کرد.
پس از گشایش اداره معارف و افتتاح مدارس جدید، برنامه‌های تحمیلی آنان با شعاری سازگار نشد و سرانجام به تعطیلی مدرسه شعاری انجامید و چون ایشان علاقمند به فرهنگ و ادب بود، اقدام به ایجاد چاپخانه سنگی در تبریز نموده و کتب درسی مدارس را چاپ کرد تا حداقل از این طریق به درخواست روحی خویش پاسخ داده باشد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه