ارزش انسان به افکار و باورهای اوست
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » شهریور » ۱۷ شهریور ۱۳۵۰ ـ درگذشت صادق رضازاده شفق
1744 بازدید

۱۷ شهریور ۱۳۵۰ ـ درگذشت صادق رضازاده شفق

چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۵۰
مصادف با ۱۷ رجب ۱۳۹۱ و ۸ سپتامبر ۱۹۷۱
درگذشت صادق رضازاده شفق

صادق رضازاده شفق

صادق رضازاده شفق ـ ادیب، شاعر، نویسنده، مترجم، پژوهشگر، روزنامه‌نگار و از مؤسسان انجمن وطن‌خواهان ایران ـ در تهران چشم از جهان فروبست و در آرامستان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

وی روز ۹ دی ۱۲۷۱ در محله سرخاب به دنیا آمد. تحصیلات مقدماتی را نزد معلمان خصوصی فراگرفت و سپس به مدرسه آمریکایی‌ها رفت. به دلیل روحیه آزادی‌طلبی، روزنامه شفق را منتشر کرد و به نگارش مطالب اجتماعی و انتقادی پرداخت تا اینکه روزنامه در جریان به دار آویخته شدن مجاهدان تبریزی، به تعطیلی کشید و او نیز رهسپار آلمان گردید و در سال ۱۳۰۷ هجری‌شمسی از دانشگاه برلین دکترای فلسفه گرفت.
رضازاده، ۵ دوره در مجلس حضور داشت و در سال ۱۳۲۴ هجری‌شمسی راهی سانفرانسیسکو شده و در تهیه و تصویب منشور سازمان ملل متحد همکاری کرد و در سال ۱۳۲۸ هجری‌شمسی به سمت نماینده مجلس سنای آمریکا درآمد. دو سال بعد در دانشگاه‌های کلمبیا، میشیگان و مک‌گیل به تدریس مشغول شد و سپس به ایران بازگشت.
از آثار این ادیب بزرگ می‌توان به کتاب‌های راه رهایی ایران، یادگار مسافرت سوئیس، ترجمه تاریخ مختصر ایران، تاریخ ادبیات ایران، درس‌هایی از تاریخ، ترجمه یک روز از زندگی داریوش، و ایران از نظر خاورشناسان اشاره کرد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه