آسمان برای گرفتن ماه تله نمی گذارد، آزادی خود ماه است كه او را پایبند می كند.
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » آذر » ۱۷ آذر ۱۳۵۳ ـ انتخاب اسکندر آزموده به استانداری آذربایجان‌شرقی
2022 بازدید

۱۷ آذر ۱۳۵۳ ـ انتخاب اسکندر آزموده به استانداری آذربایجان‌شرقی

جمعه ۱۷ آذر ۱۳۵۳
مصادف با ۲۳ ذیقعده ۱۳۹۴ و ۸ دسامبر ۱۹۷۴
انتخاب اسکندر آزموده به استانداری آذربایجان‌شرقی

اسکندر آزموده

سپهبد اسکندر آزموده ـ وزیر کشور وقت ـ توسط جمشید آموزگار به عنوان استاندار آذربایجان انتخاب شد.

وی در سال ۱۲۹۱ هجری‌شمسی در تهران متولد شد. پس از اتمام تحصیلات مقدماتی در مدرسه متوسطه نظام و دانشکده افسری به تحصیل مشغول شد و در سال ۱۳۱۳ هجری‌شمسی وارد ارتش گردید.
در سال ۱۳۲۴ هجری‌شمسی مأمور مقابله با ارتش حزب دموکرات آذربایجان به رهبری پیشه‌وری شده و به تبریز آمد. ۸ سال بعد در جریان شکل‌گیری توطئه براندازی دولت محمد مصدق به عنوان فرمانده هنگ پهلوی حضور داشت. آزموده پس از مدتی به عنوان نماینده نظامی ایران در انگلستان حاضر شد و در عین حال به فراگیری دوره تاکتیک نظامی پرداخت و برای سپری کردن دوره موشک به آمریکا رفت و پس از بازگشت به کشور، به درجه سرلشکری ارتقاء یافت و به فرماندهی لشکر آذربایجان و فارس منصوب گردید.
در سال ۱۳۴۲ هجری‌شمسی فرمانده لشکر تبریز بود و با اجرای طرح آماده‌باش برای همه نیروهای تحت‌امرش، از هر حرکتی در تبریز جلوگیری کرد و بدین ترتیب به فرماندهی لجستیکی نیروی زمینی منصوب و به درجه سپهبدی نائل شد.
پس از بازنشستگی از خدمات دولتی، از سوی آموزگار به عنوان معاون وزیر دارایی و سرپرستی کل گمرک ایران منصوب و در سال ۱۳۵۳ هجری‌شمسی به سمت استاندار آذربایجان‌شرقی برگزیده شد ولی در بهمن ماه ۱۳۵۶ عزل و به تهران خوانده شد و سرانجام رهسپار انگلستان گردید و در سال ۱۳۷۷ هجری‌شمسی در آنجا درگذشت.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه