آینده را قضا و قدر می سازد و امید و تلاش تو آن را می گذراند.
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » مهر » ۱۶ مهر ۱۳۳۶ ـ افتتاح هنرستان هنرهای زیبای میرک
1930 بازدید

۱۶ مهر ۱۳۳۶ ـ افتتاح هنرستان هنرهای زیبای میرک

سه‌شنبه ۱۶ مهر ۱۳۳۶
مصادف با ۱۳ ربیع‌الاول ۱۳۷۷ و ۸ اکتبر ۱۹۵۷
افتتاح هنرستان هنرهای زیبای میرک

هنرستان هنرهای زیبای میرک

مدرسه صنایع مستظرفه در سال ۱۲۹۷ توسط میر مصور ارژنگی (از شاگردان کمال الملک) در تبریز تأسیس شد و به آموزش رشته‌های هنری پرداخت.
ساختمان اولیه هنرستان هنرهای زیبای میرک تبریز در ساختمانی واقع در محله پستخانه تأسیس شد و بعدها به به روبروی موزه آذربایجان واقع در خیابان امام خمینی(ره) نقل مکان کرد.
صنایع مستظرفه خدمات مهمی برای رشد و شکوفایی هنر تبریز انجام داد. اسماعیل دیباج از بانیان اصلی این هنرستان بود که با همکاری عزیز شعبانی و علی دهقان این مهم را به اجرا گذاشت. اولین مدرسه هنری در تبریز، مدرسه صنایع مستظرفه نام داشت که در سال ۱۲۹۷ هجری‌شمسی تأسیس و زیرنظر استاد میرمصور ارژنگی اداره می‌شد و تا سال ۱۳۰۷ هجری‌شمسی نقش قابل توجهی در شکوفایی هنرهای زیبا ایفا نمود.
با دعوت ارژنگی به تهران، هنرستان تعطیل شد و مجدداً در سال ۱۳۱۱ هجری‌شمسی بازگشایی گردید و از آبان ماه سال ۱۳۳۶ با نام “هنرستان هنرهای زیبای میرک” ثبت و به رسمیت شناخته شد.
با شروع انقلاب اسلامی و در بحبوحه آن هنرستان میرک و هنرستان موسیقی تبریز تعطیل شد. میرک به مدت دو سال از هیچ هنرجویی ثبت نام به عمل نیاورد تا سال ۱۳۶۰ با تغییراتی در روند هنرستان و دو شیفت دختران و پسران، به‌طور رسمی بازگشایی شد. در سال ۶۴ بخش دخترانه با نام هنرستان دخترانه میرک در ساختمان جداگانه‌ای مستقر شد و از سال ۷۳ هنرستان کوثر نام گرفت.
در سال ۱۳۸۹ هنرستان میرک برای دومین‌بار به‌طور رسمی تعطیل شده و تابلوی هنرستان تقریباً ۱۰۰ ساله تبریز در مقابل چشم هنرمندان و هنرجویان پایین آورده شد. پس از مدتی کادر هنرستان با معدود هنرجویانش و امکانات محدود در هنرستان اقبال آذر به فعالیت خود ادامه داد. اما این درحالی بود که بسیاری از مسئولین تعطیلی میرک را انکار می‌کردند. پس از این تعطیلی واکنش‌های بسیاری از سوی هنرمندان و هنرجویان انجام شد. مدیر کل وقت اداره فرهنگ و ارشاد آذربایجان شرقی در پی اعتراض هنرمندان طی اظهاراتی ادعا کرد که هنرستان میرک تعطیل نشده و ما قصد داریم تابلوی هنرستان را نوسازی کنیم !
بعد از ۳ سال و با تغییر سیستم دولتی، با تلاش هنرمندان و هنرجویان کد حفظ شده هنرستان بازگردانده و اقدامات اولیه برای بازگشایی انجام شد. سرانجام در اواخر شهریور ۱۳۹۳ تابلو هنرستان میرک تبریز با حضور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و هنرجویان هنرمندان بر سردر ساختمان هنرستان جای گرفت و از مهر ماه همان سال زنگ بازگشایی آن با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد وقت، علی جنتی، به صدا درآمد.
هنرستان میرک به همراه دو هنرستان دیگر تبریز در طی پروسه‌ای به بخش خصوصی واگذار شده و مؤسسه‌ای به‌طور واسطه بین اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیریت هنرستان فعالیت می‌کند.
هنرستان میرک به عنوان دومین Art School بزرگ ایران هرساله در زمینه‌های هنری و فرهنگی فعالیت‌های متعددی دارد. از جمله برپایی نمایشگاه و گالری سالانه برای آثار هنرجویان، حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی، برگزاری ورک شاپ و جشنواره‌های مختلف، حضور در جشنواره‌های استانی، کشوری و بین‌المللی.
از جمله هنرآموختگان این هنرستان می‌توان به محمد فاسونکی، همایون سلیمی، محمدرضا ایرانی، یعقوب امدادیان، مرتضی نخجوانی، ابراهیم پشت پناه، یعقوب عمامه پیچ، ابراهیم مقبلی، کیومرث کیاست، هایده زرین بال، مادام واهرامیان و آرمینه آراکلیان اشاره کرد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه