آیا او (خدا) برای بنده اش کافی نیست؟ (قران کریم)
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » مرداد » ۱۶ مرداد ۱۲۸۸ ـ تولد غلامعلی رعدی آذرخشی
3426 بازدید

۱۶ مرداد ۱۲۸۸ ـ تولد غلامعلی رعدی آذرخشی

شنبه ۱۶ مرداد ۱۲۸۸
مصادف با ۲۰ رجب ۱۳۲۷ و ۷ اوت ۱۹۰۹
تولد غلامعلی رعدی آذرخشی

غلامعلی رعدی آذرخشی

غلامعلی رعدی آذرخشی ـ فرزند محمدعلی افتخار لشکر ـ به سال ۱۲۸۸ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد. تحصیلات مقدماتی و متوسطه را در تبریز به پایان برد و راهی تهران گردید. پس از اخذ لیسانس از دانشکده حقوق و علوم سیاسی تهران، در آبان‌ماه ۱۳۱۵ برای ادامه تحصیل عازم پاریس شد و در رشته حقوق بین‌الملل و ادبیات تطبیقی از دانشگاه ژنو به درجه دکترا نائل گردید و پس از بازگشت به ایران، مدیریت کتابخانه فنی وزارت فرهنگ و ریاست اداره‌کل نگارش را پذیرفت.
این ادیب، شاعر و نویسنده برجسته در امر ایجاد فرهنگستان ایران با محمدعلی فروغی و علی‌اصغر حکمت همکاری کرد و مدتی نیز عهده‌دار ریاست دبیرخانه فرهنگستان ایران بود و سرانجام در سال ۱۳۴۷ هجری‌شمسی دانشکده ادبیات دانشگاه ملی را تأسیس و آن را مدیریت نمود.
وزیرمختاری، سفیرکبیری، نمایندگی مجلس سنا و نمایندگی دائمی ایران در سازمان یونسکو از مسئولیت‌های مهم رعدی در دوران خدمت وی بود. همچنین علاوه بر کتاب‌های رستاخیز ادبی ایران، زبان پارسی و وحدت ملی ایران، پنج آینه، نگاه، پرواز، و مرغ توفان، در کارنامه وی شمار زیادی مقاله، سخنرانی و شعر در روزنامه‌ها و مجلات علمی و ادبی مهم نیم قرن اخیر به چشم می‌خورد.
رعدی مدتی سرپرستی مجله آموزش و پرورش و ریاست هیئت تحریریه روزنامه ایران را برعهده داشت و سرانجام در مردادماه ۱۳۷۸ در تهران درگذشت.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه