ایستایی وجود ندارد ، هر چه هست جوشش و جاری بودن است.
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » بهمن » ۱۲ بهمن ۱۳۱۲ ـ تولد بهمن فرسی
1376 بازدید

۱۲ بهمن ۱۳۱۲ ـ تولد بهمن فرسی

پنجشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۱۲
مصادف ۱۶ شوال ۱۳۵۲ و ۱ فوریه ۱۹۳۴
تولد بهمن فرسی

بهمن فرسی

بهمن فرسی ـ شاعر، نویسنده، کارگردان و بازیگر سینما و تئاتر ـ به سال ۱۳۱۲ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد. مدتی به تحصیل پرداخت اما چندی بعد آن را رها نمود و به کارهای مختلفی مشغول گردید و در نهایت به استخدام دولت درآمد.
وی داستان‌نویسی را در کنار نمایشنامه و نقد، از دوران جوانی آغاز کرد و آثار ارزشمندی خلق نمود. اولین اثرش کتاب نبیره‌های بابا آدم بود که مجموعه‌ای از نثر آهنگین است. همچنین قبل از پیروزی انقلاب اسلامی کتاب‌های زیر دندان سگ، و شب یک، شب دو را منتشر نمود.
فرسی در نشریات مختلفی به قلم‌فرسایی پرداخت و داستان‌های زیبایی منتشر کرد که از جمله آنها می‌توان به کیهان، اندیشه و هنر، چلنگر، آشنا، نگین، ایران‌آباد و آژنگ اشاره نمود.
این هنرمند برجسته نمایش گلدونه خانم را کارگردانی کرد و سال‌های سال به خلق آثار مکتوب در حوزه نمایشنامه، رمان، داستان کوتاه، شعر و فیلمنامه پرداخت.
از جمله آثار فرسی می‌توان کتاب‌های زیر را برشمرد:
گلدان، چوب زیر بغل، پله‌های یک نردبان، صدای شکستن، بهار و عروسک، دو ضرب در دو مساوی بی‌نهایت، سبز در سبز، بازی بدون حرف، موش، آرامسایشگاه، سقوط آزاد، هشت بعلاوه یک، هویت: مستعار، مجموعه شاهنامه فردوسی، شب‌یک شب‌دو، زیر دندان سگ، هفاایستوس، دوازدهمی، نبات سیاه، غوررآپ غوررآپ، خودرنگ، آوا درکاواک، یک پوست یک استخوان، به تاریخ یکِ‌یکِ‌یک، و سلام به حیدربابا.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه