تنها راه تغییر یافتن یک تصمیم واقعی است.
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » آبان » ۱۰ آبان ۱۳۵۸ ـ ترور آیت‌الله سید محمدعلی قاضی‌طباطبائی
1587 بازدید

۱۰ آبان ۱۳۵۸ ـ ترور آیت‌الله سید محمدعلی قاضی‌طباطبائی

پنجشنبه ۱۰ آبان ۱۳۵۸
مصادف با ۱۰ ذیحجه ۱۳۹۹ و ۱ نوامبر ۱۹۷۴
ترور آیت‌الله سید محمدعلی قاضی‌طباطبائی

سید محمدعلی قاضی‌طباطبائی
آیت‌الله سید محمدعلی قاضی طباطبائی بعد از نماز مغرب و عشاء عازم منزل بود که ضارب به بهانه دادن نامه، جلوی خودروی معظم‌له را گرفته و دو گلوله‌ به ایشان شلیک کرد. پس از حادثه تلخ ترور، ضارب متواری شد و آیت‌اله قاضی به‌ بیمارستان‌ شیر و خورشید تبریز منتقل‌ گردید و پزشکان‌ به سرعت‌ مشغول‌ معالجه‌ شدند. اما به دلیل این‌که گلوله داخل جمجمه شده بود، آن عالم مبارز، ساعت ۱۲ شب دار فانی را وداع گفت.
با وجود شهادت ایشان، پزشکان به‌ میان‌ مردم آمده و خواستار دعا برای سلامتی‌ وی کردند و به خاطر احساسات مردم خبر رحلت ایشان را مخفی کردند . فرزندان‌ و نزدیکان‌ آیت‌الله قاضی‌ جنازه‌ شهید را، شبانه‌ از بیمارستان‌ به‌ آرامستان‌ بقائیه‌ منتقل‌ کرده و غریبانه‌ غسل‌ داده و کفن‌ کردند. برای محل‌ دفن‌ تصریحی‌ در وصیت‌ نامه‌ آن‌ شهید وجود نداشت‌ به‌ همین‌ دلیل‌ جریان شهادت‌ را شبانه‌ به‌ اطلاع‌ امام خمینی‌(ره) رسانده و راجع‌ به‌ محل‌ دفن‌ از ایشان سئوال شد. ایشان‌ که‌ سال‌ها قبل‌ از تبریز دیدن‌ کرده‌ بودند، دستور دادند پس از تشییع،‌ در مسجد مقبره‌ و در کنار اجدادش‌ به‌ خاک‌ سپرده‌ شود.
روز جمعه جنازه‌ آیت‌الله از محل‌ اقامه‌ نمازهای‌ جمعه‌اش‌ تشییع‌ شد. با این‌تفاوت‌ که‌ هفته‌ پیش‌ نماز را او اقامه‌ کرد اما این‌ هفته برای جسد آرام‌ و مجروح‌ او نماز خوانده می‌شد.
ازدحام جمعیت از میدان جهاد تا میدان ساعت بود و شاید بیش از ۲ میلیون نفر برای تشییع پیکر ایشان حاضر شده بودند و نورالدین وحید غروی ـ استاندار آذربایجان‌شرقی ـ با انتشار اعلامیه‌ای، ۳ روز عزای عمومی در استان اعلام کرد.
پس‌ از دستگیری‌ اعضای‌ گروه‌ فرقان‌، محمد متحدی‌ و مسعود تقی‌زاده‌ به‌دستور دادستانی‌ مرکز به‌ اعدام‌ محکوم‌ شدند که‌ این حکم در تاریخ‌ ۸/۱۱/۱۳۶۰ در محل‌ برگزاری‌ نماز جمعه‌ تبریز به‌ اجرا درآمد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه