افراد موفق کارهای متفاوت انجام نمی دهند، بلکه کارها را بگونه ای متفاوت انجام می دهند. (کوروش کبیر)
خانه » مشاهیر و مفاخر » ادبا و شعرا » یوسف اعتصامی ؛ نویسنده، ادیب و دانشمند فرزانه
3313 بازدید

یوسف اعتصامی ؛ نویسنده، ادیب و دانشمند فرزانه

یوسف اعتصامی

(۱۲۵۳ش، تبریزـ ۱۲ دی ۱۳۱۶، تهران)

نویسنده، ادیب و دانشمند فرزانه

اعتصامی

یوسف اعتصامی معروف به اعتصام‌الملک در سال ۱۲۵۳ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد.

وی بیشتر عمرش را به تربیت و تهذیب نفس خویش پرداخت. ابتدا نزد پدر به تحصیل پرداخت و سپس وارد علوم ادبیات عربی، فقه، اصول، منطق، کلام و حکمت قدیمی شده و خطوط نستعلیق، شکسته، نسخ و سیاق را در حد اعلا فراگرفت و در نگارش خط بر بسیاری از اساتید فن پیشی گرفت.

اعتصام‌الملک به زبان‌های فرانسوی، عربی، و استانبولی تسلط کامل داشت به طوری که در سن ۲۰ سالگی کتاب قلائد الادب فی شرح اطواق الذهب وی در مصر چاپ و به‌عنوان کتاب درسی تدریس می‌شد. از طرفی حدود ۴۵ عنوان کتاب توسط وی تألیف و ترجمه شده و نامش زیور و زینت نشریات و مجلات بود.

اعتصامی در اواخر عمر به سیاست روی آورد و وارد مجلس شورای ملی شد اما آن‌جا نیز به ریاست کتابخانه مجلس و عضو کمیسیون معارف انتخاب گردید و دوباره به سوی فرهنگ سوق یافت.

از مهم‌ترین آثار وی می‌توان به فهرست کتابخانه مجلس (۲جلد)، تربیت نسوان، تیره بختان، سیاحت‌نامه فیثاغورث، و سفینه غواصه اشاره نمود.

گفتنی است شاعره و غزل‌سرای بزرگ ایران ـ پروین اعتصامی (۲۵ اسفند ۱۲۸۵، تبریز ـ ۱۵ فروردین ۱۳۲۰، تبریز) ـ دختر این مرد فرهیخته بود.

اعتصام‌الملک در زمستان ۱۳۱۶ هجری‌شمسی در تهران چشم از جهان فروبست و در جوار حرم حضرت معصومه(س) در شهر قم به خاک سپرده شد.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه