عزیزانم هنگام نشستن, بزرگان و ریش سپیدان را بر خود مقدم بدانید.(کوروش کبیر)
خانه » مشاهیر و مفاخر » دانشمندان » یوسف‌ مجیدزاده ؛ باستان‌شناس، نویسنده، پژوهشگر
3629 بازدید

یوسف‌ مجیدزاده ؛ باستان‌شناس، نویسنده، پژوهشگر

یوسف‌ مجیدزاده
(۱۳۱۵ش، تبریز ـ در قید حیات)
باستان‌شناس، نویسنده، پژوهشگر

یوسف‌ مجیدزاده

یوسف‌ مجیدزاده به سال ۱۳۱۵ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد. پس از اتمام تحصیلات مقدماتی و متوسطه در زادگاهش به تهران رفت و در رشته باستان‌شناسی دانشگاه تهران به ادامه تحصیل پرداخت. در سال ۱۳۴۱ هجری‌شمسی با رتبه اول فارغ‌التحصیل شد و ۳ سال بعد با بورسیه دولتی عازم ایالات متحده آمریکا گردید.
پس از طی مراحل تحصیلات تکمیلی در سال ۱۳۵۵ هجری‌شمسی ضمن اخذ درجه دکترا از دانشگاه شیکاگو به ایران بازگشت و دانشگاههای تهران به تدریس پرداخت.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی مسئولیت‌های متعددی را در دانشگاه برعهده گرفت و سرانجام در سال ۱۳۶۷ هجری‌شمسی از خدمات دولتی بازنشسته شد و به پاریس مهاجرت نمود تا اینکه ۱۳ سال بعد با دعوت مسئولین سازمان‌های مختلف از جمله سازمان میراث فرهنگی به ایران بازگشت و در به ثمر رسیدن پروژه‌های باستان‌شناسی بزرگ همچون منطقه باستانی تمدن جیرفت کمک‌های شایانی انجام داد.
این باستان‌شناس بزرگ ضمن انجام کارهای پژوهشی، آثار ارزشمندی به رشته تحریر درآورده است که از میان مهم‌ترین آنها می‌توان کتاب‌های زیر را برشمرد:
تاریخ و تمدن ایران، هنر ایران باستان (تمدن‌های پیش از اسلام)، تاریخ و تمدن بین‌النهرین: هنر و معماری، جیرفت کهن‌ترین تمدن شرق، آغاز شهرنشینی در ایران.
از سال ۱۳۵۶ هجری‌شمسی مقالات علمی متعدد و بیشماری توسط این باستان‌شناس انتشار یافته است که نشان از غنای علمی وی دارد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه