ارزش انسان به افکار و باورهای اوست
خانه » مراکز شهری » مراکز مذهبی » کلیساها » کلیسای کاتولیک‌ها یا عذرای توانا
2786 بازدید

کلیسای کاتولیک‌ها یا عذرای توانا

کلیسای کاتولیک‌ها

کلیسای کاتولیک‌ها کلیسای کاتولیک‌ها یا عذرای توانا متعلق به مسیحیان کاتولیک ایران است و در کوچه میارمیار، پشت پاساژ چهل ستون (پهلوی سابق) قرار دارد.

این بنا در سال ۱۲۹۱ خورشیدی به هزینه یک ثروتمند فرانسوی به نام “اوژن بوره” به شیوه گوتیک و با نمای آجری بنا شده.

اغلب کلیساهای جهان به شکل صلیب ساخته شده اند اما معماری این کلیسا به شکل مستطیل است که طول آن ۳۰ و عرض آن ۱۵ متر بوده و برج ناقوس کلیسا در بالای بالکن کوچکی قرار دارد.

در بالای اصلی کلیسا، گچ بری زیبایی، حضرت مریم را در وسط ده فرشته مقدس نشان می دهد که بلندی برجسته ترین نقطه این گچ بری ۲۰ سانتی متر است و در سال ۱۹۲۳ میلادی توسط فرانس کوردون فرانسوی ساخته شده است.

کلیسای کاتولیک‌ها

ساختمان این کلیسا در سال ۱۹۱۰ میلادی به اتمام رسیده و به گونه ای ساخته شده که در ورودی به دهلیز کوچکی باز می شود که صحن کلیسا در مقابل آن قرار گرفته و در طرفین آن راه پله های تنگ و باریکی وجود دارد که به بالکن کوچکی که محل استقرار گروه کر کلیساست، منتهی می شود و برج ناقوس کلیسا در بالای این بالکن واقع شده است.

تالار اجتماعات کلیسا مستطیلی شکل بوده و دارای ۱۴ ستون سفید رنگ با سرستونها زیبا می باشد.

تالار این کلیسا ۱۷ پنجره دارد که عموما بلند و کم عرض هستند که ۳ پنجره در محراب این کلیسا تعبیه شده و جلوی آنها تابلوی رنگ روغنی بسیار بزرگی نصب شده است که در سال ۱۸۹۵ میلادی توسط نقاشان فرانسوی در پاریس ترسیم شده است. این تابلو تعدادی از فرشتگان را نشان می دهد که بر بال ابرها نشسته و مشغول سیر در آسمانها هستند.

در جلوی تابلو مزبور، مجسمه تقربیا بزرگی از حضرت مریم قرار گرفته که تاجی برسر دارد، روی کره زمین ایستاده و کره ای کوچک در دست گرفته که صلیبی برنزی در قطب آن قد برافراشته است. در پای مجسمه حضرت مریم، میز نرده داری نهاده اند که در وسط آن صلیبی بزرگ و در هر طرف آن ۳ شمعدان یک شاخه و یک شمعدان ده شاخه برنزی گذاشته شده است. هر یک از شمعدانهای ده شاخه را یک مجسمه فرشته یا به عبارت دیگر مجسمه انسانی بالدار با دو دست نگهداشته است.

دو مجسمه دیگر نیز در کلیسا وجود دارد که ظاهرا یکی مجسمه حضرت عیسی و دیگری مجسمه یکی از قدسین است که عیسی مسیح کودک را در بغل گرفته است.

تابلوهای متعددی به دیوارهای کلیسا نصب شده که همگی با رنگ روغن کار شده و دارای سبک کلاسیک هستند. موضوع این تابلوها، حضرت عیسی، حواریون و پرواز فرشتگان در اطراف آنهاست. اغلب این تابلوها در فرانسه ترسیم شده و تاریخ ترسیم آنها بین ۱۹۰۰ تا ۱۹۲۶ میلادی است.

اثاثیه این کلیسا را تعدادی نیمکت، چند چهلچراغ و آویزه چراغ برقی تشکیل می دهد که از سقف کلیسا آویخته شده است.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه