هر انسانی مرتکب اشتباه می شود ؛اما فقط انسان های احمق اشتباه خود را تکرار می کنند.(سیسرون)
خانه » مشاهیر و مفاخر » دولتمردان عالی رتبه » کریم ورهرام ؛ استاندار آذربایجان و فارس، رئیس ستاد لشکر، نماینده مجلس سنا
4587 بازدید

کریم ورهرام ؛ استاندار آذربایجان و فارس، رئیس ستاد لشکر، نماینده مجلس سنا

کریم ورهرام
(۱۲۸۸ش، اطراف تبریز ـ ۱۳۷۰ش، فرانسه)
استاندار آذربایجان و فارس، رئیس ستاد لشکر، نماینده مجلس سنا

کریم ورهرام

کریم ورهرام به سال ۱۲۸۸ هجری‌شمسی در منطقه آذربایجان متولد شد. پس از اتمام تحصیلات مقدماتی و متوسطه در تبریز، راهی تهران شد و از سال ۱۳۰۶ هجری‌شمسی در مدرسه نظام تحصیل نمود تا اینکه پس از ۲ سال با درجه افسری وارد ارتش گردید.
وی به سرعت مدارج نظامی را سپری کرد و در سال ۱۳۱۸ هجری‌شمسی با درجه سرگردی به فرماندهی هنگ در لشکر آذربایجان رسید تا اینکه ۵ سال بعد به درجه سرهنگی نائل آمد و ریاست ستاد لشکر آذربایجان را برعهده گرفت.
ورهرام با روی کار آمدن پیشه‌وری در آذربایجان، به همدان رفت و دوره فرماندهی و ستاد دانشگاه جنگ را به پایان رسانید و با مأموریت مجدد در آذربایجان به فرماندهی تیپ پیاده لشکر تبریز منصوب گردید. در سن ۴۱ سالگی به درجه سرتیپی و ۴ سال بعد به سرلشکری ارتقاء یافت و فرماندهی لشکر ارومیه و مهاباد را عهده‌دار شد تا اینکه سرانجام در سال ۱۳۳۷ هجری‌شمسی یونیفرم سپهبدی برتن نمود.
از آنجا که سپهبد ورهرام یک نظامی خشن بود، در جریان اجرای قانون اصلاحات ارضی در سال ۱۳۴۱ هجری‌شمسی، به دستور شاه مأمور ساماندهی اوضاع بهم‌ریخته فارس شد و با اختیارات تام به آنجا رفت. او در مقام استانداری با خشونت تمام شورش مردمی را سرکوب کرد و یک سال بعد از طرف مردم ارومیه راهی مجلس سنا شد و از دور چهارم به مدت ۱۵ سال در مقام سناتوری باقی ماند تا اینکه با نخست‌وزیر ازهاری، به‌عنوان استاندار آذربایجان‌غربی منصوب گردید اما ۲ ماه بعد از مقام خود استعفا داد و راهی اروپا شد و در سال ۱۳۷۰ هجری‌شمسی در فرانسه چشم از جهان فروبست.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه