افراد موفق کارهای متفاوت انجام نمی دهند، بلکه کارها را بگونه ای متفاوت انجام می دهند. (کوروش کبیر)
خانه » مشاهیر و مفاخر » ادبا و شعرا » کریم مشروطه‌چی ؛ ادیب، شاعر، نویسنده
2242 بازدید

کریم مشروطه‌چی ؛ ادیب، شاعر، نویسنده

کریم مشروطه‌چی
(۳ فروردین ۱۳۰۷، تبریز ـ در قید حیات)
ادیب، شاعر، نویسنده

کریم مشروطه‌چی

کریم مشروطه‌چی به سال ۱۳۰۷ هجری‌شمسی در محله لیلاوا متولد شد. مدتی در مکتب به تحصیل پرداخت و ۳ کلاس نخست ابتدایی را در مدت یک سال سپری نمود اما به دلیل فقر از تحصیل بازماند و به تأمین معاش خانواده پرداخت.
در سال ۱۳۲۴ هجری‌شمسی با روی کار آمدن فرقه دموکرات آذربایجان و حضور محمد بی‌ریا در وزارت معارف، با استماع شعرخوانی وزیر، به شعر علاقمند شد و قوه شاعریش منفعل گردید به طوری که بعدها اشعار آتشینش حیرت همگان را برانگیخت.
وی همواره به خاطر هوش و استدادش مورد توجه و تمجید دوستان و آشنایان بود و با تشویق و دلگرمی آنها توانست صدها اثر برجسته نظم و نثر را در قالب شعر، مقاله و کتاب خلق نماید.
مشروطه‌چی که در شعر «سونمز» تخلص می‌کرد از سال ۱۳۳۲ هجری‌شمسی در تهران اقامت برگزید و تحصیلاتش را ادامه داده، همزمان به اشتغال در یکی از بانک‌های پایتخت پرداخت و پس از ۳۰ سال خدمات صادقانه به بازنشستگی دست یافت و در زادگاهش فعالیت‌های فرهنگی خود را دنبال نمود.
از آثار برجسته این نویسنده پرتلاش می‌توان کتاب‌های زیر را برشمرد:
یازی قایدالاری حاقندا ملاحظه‌لر، مکتوبلار، هررنگدن، فارس دیلیندن تورکجه میزه چئویریلمیش شعرلر، آغیر ایللر، عیسی نین سون شامی، سلام بر حیدربابا، آمان داغلار، حسرت چلنگی، دیوان کلامی، آتیلمیشلار، اوچونجو گوز، و آذربایجان خلق موسیقی سینین اساسلاری.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه