شب آنگاه زیباست که نور را باور داشته باشیم.
خانه » مشاهیر و مفاخر » دانشمندان » کریم مجتهدی ؛ نویسنده، پژوهشگر، استاد برجسته فلسفه
2889 بازدید

کریم مجتهدی ؛ نویسنده، پژوهشگر، استاد برجسته فلسفه

کریم مجتهدی
(۱۰ شهریور ۱۳۰۹، تبریز ـ در قید حیات)
نویسنده، پژوهشگر، استاد برجسته فلسفه

کریم مجتهدی

کریم مجتهدی به سال ۱۳۰۹ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. ۲ سال نخست تحصیلاتش را در زادگاهش سپری نمود سپس راهی تهران شد و پس از ادامه تحصیل و اخذ دیپلم، عازم فرانسه گردید و در دانشگاه سوربن پاریس به تحصیل فلسفه پرداخت. وی از دانشجویان برجسته آن دانشگاه بود و کمتر ایرانی در آن زمان از عهده امتحانات ورودی دانشگاه سوربن برمی‌آمد.
در سال ۱۳۴۳ هجری‌شمسی موفق به اخذ درجه دکترا شد و چندی بعد به ایران بازگشت و در گروه فلسفه دانشگاه تهران تدریس را آغاز نمود و پس از ۳۵ سال تدریس، در سال ۱۳۸۲ هجری‌شمسی به بازنشستگی نائل گردید.
مجتهدی از دوران جوانی به تألیف و ترجمه آثار برجسته‌ای پرداخت که بخشی از مهم‌ترین آنها به قرار زیر است:
فلسفه نقادی کانت، چند بحث کوتاه فلسفی، سید جمال‌الدین اسدآبادی و تفکر جدید، درباره هگل و فلسفه او، نگاهی به فلسفه‌های جدید و معاصر در جهان غرب، پدیدارشناسی روح برحسب نظر هگل، فلسفه در قرون وسطی، منطق از نظر هگل، آشنایی ایرانیان با فلسفه‌های جدید غرب، مدارس و دانشگاه‌های اسلامی و غربی در قرون وسطی، فلسفه تاریخ، دکارت و فلسفه او، فلسفه و تجدد، افکار کانت، فلسفه در آلمان، فلسفه و فرهنگ، افکار هگل، و فلسفه در عصر تجدید حیات فرهنگی غرب.
گفتنی است این فیلسوف بزرگ در اولین همایش چهره‌های ماندگار در رشته فلسفه به‌عنوان منتخب معرفی و مورد تقدیر رئیس جمهور قرار گرفت.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه