هنر ما را به گونه اي رويايي از درد هستي رها مي سازد.
خانه » هنر » خط » اساتید خوشنویسی » کتابت شعار سال توسط استاد داود نیکنام «هنرمند تبریزی»
4748 بازدید

کتابت شعار سال توسط استاد داود نیکنام «هنرمند تبریزی»

کتابت شعار سال توسط استاد داود نیکنام «هنرمند تبریزی»

داود نیکنام

استاد داود نیکنام به واسطه صفای دل و هنر الهی خویش توانسته است گوی سبقت را در میان هزاران هنرمند از آن خود کند و عنوان محرر بیت رهبر معظم انقلاب را به خود اختصاص دهد و از سال ۱۳۹۴ نماد سال جمهوری اسلامی ایران به خط این استاد با قلمی سحرانگیز در معرض دیدگان قرار می گیرد.

با افتخار بر اینکه بزرگترین اتفاق کشور با قلم زیبای یک هنرمند تبریزی، کلام رهبر انقلاب را نقش می بندد، در این مجال با این هنرمند آشنا می شویم.

***

وی در تبریز متولد شده و از دوران نوجوانی با سرمشق‌ گیری از کتاب نگارستان خط زنده‌یاد استاد میرخانی، به خوشنویسی پرداخت و چندی بعد به سال ۱۳۶۴ مشق عشق و دلدادگی را در محضر پدر معنوی خوشنویسان تبریزی زنده یاد استاد ابراهیم بخت‌شکوهی ادامه داد و ضمن کسب فضایل اخلاقی آن استاد بزرگ نظیر تهذیب نفس، جوانمردی، اراده قوی، صداقت، خوش‌قولی و … از انجمن خوشنویسان ایران فارغ التحصیل شد و کار تدریس را آغاز نمود.

داود نیکنام

استاد داود نیکنام ، در کنار برپایی دهها نمایشگاه داخلی و خارجی از آثار خوشنویسی، داوری چندین جشنواره سراسری را برعهده داشته و موفق به اخذ جوائز و عناوین متعدد هنری در جشنواره های خوشنویسی کشور شده است.

نیکنام ۲ دهه در کنار استاد بخت شکوهی به آموختن اصول و قواعد خوشنویسی پرداخته و در طول ٣٠ سال عمر هنری خود بیش از ١۵٠ قطعه اثر هنری را به مناسبت‌ ایام شهادت و ولادت ائمه اطهار(ع) به چاپ رسانده است.

از کارهای شاخص استاد نیکنام، خوشنویسی کتیبه ضریح امام حسین(ع) است. کتیبه‌ای که رهبر معظم انقلاب بر آن اشک ریختند. این کتیبه به سال ۱۳۸۵ در ابعاد ۱۹۰۰ × ۵٠ سانتیمتر با خط ثلث نوشته شده و شامل فرازهایی از زیارت عاشور می باشد. ۲ سال بعد کتیبه ای برای حرم حضرت رقیه(س) در سوریه با ابعاد ۱۵۰۰ × ۵۰ سانتیمتر نوشته شده که با چهار سلام در چهار گوشه حرم مطهر چشم نوازی می کند.

از دیگر آثار معنوی این خوشنویس خوش ذوق می توان به تحریر سنگ مزار امام هادی(ع)، امام حسن عسگری(ع)، حضرت نرجس خاتون(س) و حضرت حکیمه خاتون(س) اشاره کرد.

استاد نیکنام اندوخته ۳۰ سال دانش اندوزی در حوزه خط را طی سالهای اخیر در قالب سبک خاص و منحصر به فردی برای نقاشی خط پیاده کرده و در این روش، خطوط مختلف را با استفاده از رنگ پلاستیکی، رنگ آکرولیک، چسب، گونی، کاغذ و … طراحی و اجرا نموده است.

گپ و گفت با این خلف تبریزی چنان دلچسب و روح افزاست که گویی روح بخت شکوهی فقید در کالبد وی جریان دارد و از همین روست که وی را هنرمند اخلاق و خوشنویس اهل بیت(ع) نامیده اند.

کتیبه ضرایح حضرت امام حسین(ع)، حضرت زینب کبری(س) و حضرت رقیه(س) از دیگر آثار فاخر و معنوی استاد زرنگار می باشد که با قلم سحرانگیز ایشان مزین شده است.

تحریر کل دیوان حافظ ، کتابت کتاب «نقطه نقطه عشق » در رابطه با مقام معظم رهبری ، کتابت ترکی کتاب «غواصلار» ویژه شهدای غواص از جمله کتابهایی هستند که جملگی به دست این هنرمند برجسته تهیه و در دست انتشار می باشد.

از مسئولیتهای نیکنام می توان به نماینده خوشنویسان کشور در هفته فرهنگی هنری ایران اشاره نمود که سال ۱۳۹۰ در شهر باکو برگزار شد و همچنین در نمایشگاه سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز که در همان سال در تاجیکستان برپا شده بود، وی با تابلو خط های زیبایی شرکت داشت که ۱۲ قطعه تابلو مورد پسند واقع شده و جهت نمایش در موزه مرکزی تاجیکستان نصب شدند.

تبریز پدیا، از درگاه خداوند متعال برای این هنرمند عزیز سلامت، کامیابی و توفیق روزافزون مسئلت می نماید.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه