اگر صخره در مسیر رود نبود ،رود هیچ آوازی از خود سر نمی داد.
خانه » تاریخ » آثار ثبت ملی » کارخانه چرم سازی خسروی ؛ مجموعه پردیس دانشگاه هنر اسلامی تبریز
5829 بازدید

کارخانه چرم سازی خسروی ؛ مجموعه پردیس دانشگاه هنر اسلامی تبریز

کارخانه قدیمی چرم سازی خسروی ؛ نمونه زیبای معماری سنتی تبریز (برگرفته از سبک معماری آلمانی)

  چرم سازی خسروی

مجموعه پردیس دانشگاه هنر اسلامی تبریز در ضلع جنوبی چهارراه حکیم نظامی و در محل سابق کارخانه چرم سازی خسروی قرار گرفته‌است؛
مساحت این مجموعه ۳۶٬۰۰۰ متر مربع شامل ۸ ساختمان سه‌طبقه و یک‌طبقه می‌باشد. مرمت مجموعهٔ پردیس از سال ۱۳۷۶ خورشیدی شروع شده و در همین راستا ساختمان‌های فرسوده به آمفی‌تئاتر، ساختمان اداری، سالن ورزشی، سلف سرویس و کتابخانه تغییرکاربری داده‌اند؛
همچنین توربین‌ها و ژنراتورهایی که در بخش تأسیسات کارخانهٔ چرم‌سازی باقی مانده‌اند، مرمت و بازسازی شده و به‌عنوان موزهٔ صنعتی مورداستفاده قرار خواهند گرفت.

چرم سازی خسروی

این مجموعه به شماره ۲۷۹۱ تحت نام مجموعه ساختمانهای کارخانه چرم خسروی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
پس از انتقال تجهیزات این کارخانه به خارج شهر تبریز و با پیگیری و همکاری مسئولین دانشگاه صنعتی سهند، به منظور ایجاد دانشگاه هنر اسلامی در محل این کارخانه، از طرف  استانداری به دانشگاه هنر اسلامی تبریز اهداء گردید.

چرم سازی خسروی

این مجموعه شامل ۸ بنا می‌باشد که ۴ بنای آن ۳ طبقه بوده و بقیه به صورت یک طبقه می‌باشند ودر کل ترکیب بناهای دو طبقه و یک طبقه همراه با دو منار (دودکش)، در کنار همدیگر چشم‌انداز زیبایی را به کل مجموعه می بخشد.
مر‌مت این مجموعه از سال ۱۳۷۶آغاز شده است ودر حال حاضر نیز ادامه دارد و در طی مر‌مت تعدادی از سالن ها تغییر کاربری داده شده است 

چرم سازی خسروی

کارخانه چرم خسروی سومین کارخانه چرم سازی تبریز بعد از چرم میهن و چرم ایران بود.

چرم خسروی در سال ۱۳۱۰ همزمان با کبریت سازی صدقیانی و ممتاز و کارخانه پشمینه تاسیس شد و در سال ۱۳۱۱ به بهره برداری رسید.
این کارخانه به جز چرم و کفش در زمان جنگ جهانی دوم پوتین نظامی و کفش اسب سواری هم تولید می کرد. گویا صادرتی هم داشته از جمله سفره چرمی که در گاو صندوق هتل پولمن شهر پولتای ایتالیا نگهداری می شود.
تا سال ۴۷ کارخانه روال عادی خود را داشت اما در سال ۴۸و ۴۹ به علت ضرر سهامداران کارخانه تعطیل شد تا بالاخره با اجازه از دربار مدیریت کارخانه به حمایت از صنایع داده می شود.

چرم سازی خسروی

از سال ۵۸ شرکت چرم خسروی عضو گروه صنعتی ملی تحت پوشش صنایع ملی ایران اداره می شد تا سال ۶۶ که به علت توسعه شهر کارخانه درون بافت مسکونی قرار گرفت و به جهت مسائل بهداشتی به شهرک صنعتی شهید سلیمی انتقال یافت.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه