سعادت عادت است آنرا پرورش دهید.
خانه » مشاهیر و مفاخر » ادبا و شعرا » پروین اعتصـامی ؛ شاعره و غزل سرای نامدار ایران
4705 بازدید

پروین اعتصـامی ؛ شاعره و غزل سرای نامدار ایران

پروین اعتصامی

(۲۵ اسفند ۱۲۸۵، تبریز ـ ۱۵ فروردین ۱۳۲۰، تبریز)

شاعره و غزل‌سرای نامدار ایران

اعتصامی

پروین (رخشنده) اعتصامی فرزند میرزا یوسف‌خان اعتصامی به سال ۱۲۸۵ هجری‌شمسی در خانواده ادب پرور و فرهنگی متولد شد. همواره منزل ایشان میزبان اشخاصی نظیر دهخدا، ملک‌الشعرای بهار و دیگر ادبای سرشناس بود. از این رو پروین در این فضای علمی و فرهنگی پرورش یافت و با افکار نخبگان ادب عصر خود آشنایی یافت.

وی در سال ۱۳۱۳ هجری‌شمسی ناخواسته با پسرعموی پدرش به نام فضل‌اله همایون فال ـ از صاحب منصبان نظمیه ـ ازدواج کرد اما چون روحیات این دو به کلی با هم فرق داشت، این وصلت بعد از چند ماه به جدایی منجر شد و پروین با قلبی شکسته به خانه پدرش بازگشت.

دیوان اشعارش که شامل ۵ هزار بیت شعر است، برای اولین بار در سال ۱۳۱۴ هجری‌شمسی با مقدمه ملک‌الشعرای بهار منتشر شد و از شورای‌عالی معارف نشان درجه سوم علمی دریافت کرد.

این شاعره بزرگ در فروردین ۱۳۲۰ در آستانه ۳۵ سالگی بیمار شد و روز پانزدهم همان ماه چشم از جهان فروبست و پس از تشییع در مقبره خانوادگی در صحن حضرت معصومه(س) تدفین گردید.

در نقل‌های مختلف دلیل درگذشت این غزلسرای نام آشنا را عدم حضور به موقع پزشک بر بالین بیمار دانسته‌اند و با اینکه وی به حصبه مبتلا بود، پزشک آن را تشخیص نداد و باعث شد اختر چرخ ادب در اوج جوانی از دنیا رخت بربندد.

وی قبل از مرگش این شعر را برای قبر خود سروده بود:

این که خـاک سـیه‌اش بالین است

اخــتـر چــرخ ادب پـرویـن است

گـرچـه جـز تلـخـی از ایــام ندید

هرچه خواهی سخنش شیرین است

صـاحـب آن هـمه گـفـتار امــروز

سـائل فاتـحه و یاســین اسـت

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه