کیش خوب همانند فوتبال خوب است، حرف نمی زند ، عمل می کند.
خانه » مشاهیر و مفاخر » چهره های ماندگار » پرویز جبه‌دار مارالانی ؛ نویسنده، مترجم، پژوهشگر، استاد ممتاز مهندسی برق دانشگاه تهران
4056 بازدید

پرویز جبه‌دار مارالانی ؛ نویسنده، مترجم، پژوهشگر، استاد ممتاز مهندسی برق دانشگاه تهران

پرویز جبه‌دار مارالانی

(۱۳۲۰ش، تبریز ـ در قید حیات)

نویسنده، مترجم، پژوهشگر، استاد ممتاز مهندسی برق دانشگاه تهران

پرویز جبه‌دار مارالانی

پرویز جبه‌دار مارالانی در سال ۱۳۲۰ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. دوره تحصیلات دبستان و دبیرستان را در زادگاهش سپری کرد و در ۱۸ سالگی وارد دانشگاه تهران شد و پس از اخذ مدرک مهندسی برق با کسب رتبه اول از دانشگاه تهران، در سال ۱۳۴۳ هجری‌شمسی برای تکمیل تحصیلات به آمریکا عزیمت نمود و در دانشگاه برکلی کالیفرنیا تا مقطع دکترای رشته مهندسی برق را سپری نمود.

مدتی در آزمایشگاه بل به پژوهش و کار پرداخت و ضمن آن به تدریس در مراکز علمی اقدام کرد و بلافاصله پس از اتمام تحصیل و تحقیقات علمی به ایران بازگشت و در دانشکده فنی تهران به تدریس مشغول گردید.

وی در حوزه مهندسی برق دارای آثار بسیار قوی و ارزشمندی است که به‌عنوان نمونه می‌توان به کتاب‌های آنالیز عددی و روش‌های کامیپوتری (۲جلد)، نظریه احتمال و کاربردهای آن (۲جلد)، نظریه اساسی مدارها و شبکه‌ها (۲جلد)، سیگنال‌ها و سیستم‌ها (۲جلد)، الکترومغناطیس، برنامه‌نویسی فرترون، روش‌های کامپیوتری طرح و تحلیل مدار، سیستم کنترل نوین، طرح و ترکیب مدار، و میدان موج اشاره کرد.

از این استاد فرهیخته به سال ۱۳۸۱ هجری‌شمسی در دومین دوره همایش چهره‌های ماندگار در رشته مهندسی برق تجلیل به عمل آمد و اخیراً نیز جایزه تعالی آموزش استادان مهندسی برق کشور با نام جایزه دکتر جبه‌دار رسمیت یافت که سالانه به برگزیدگان این رشته اهدا خواهد شد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه