آدمیانی مانند گل های لاله ، زندگی کوتاه در هستی و نقشی ماندگار در اندیشه ما دارند .
خانه » تاریخ » خاطرات جهانگردان » وصف تبریز در سفرنامه جهانگردان / یاقوت حموی
3743 بازدید

وصف تبریز در سفرنامه جهانگردان / یاقوت حموی

وصف تبریز در سفرنامه جهانگردان

قسمت دوم : یاقوت حموی (۵۷۵ ـ ۶۲۶ هجری‌قمری)

سفر به تبریز : ۵۹۲ هجری‌شمسی / ۶۱۰ هجری‌قمری / ۱۲۱۳ میلادی

یاقوت حموی

شهاب الدین ابی عبدالله یاقوت بن عبدالله الحموی الرومی البغدادی ملقب به الشیخ الامام و معروف به یاقوت حموی ، جغرافیدان و تاریخ‌نویس مشهور قرن هفتم هجری در سال ۵۷۵ هجری قمری است.

وی از پدر و مادری یونانی متولد و در کودکی به اسارت مسلمانان افتاد و همراه بردگان به بازار برده فروشی به بغداد آورده شد. یک تاجر بغدادی او را خریداری و به مکتبخانه برد و بعد از فراگیری تعلیم اساسی آن دوران، در تجارتخانه مولایش عسکر الحموی به کار پرداخت. از اینجا بود که یاقوت لقب «الحموی» گرفت.

یاقوت در سنین جوانی بدستور اربابش بغدادی خود، بقصد تجارت راه سفر در پیش گرفت و به کیش و عمان و شام و دیگر مناطق سفر کرد. بعد از بازگشت از این سفر تجارتی که با موفقیت همراه بود، تاجر بغدادی او را از بردگی آزاد نمود.

در سال ۵۹۶ هجری قمری دوباره بقصد تجارت به کیش رفت و کم کم از اینجا راه سفر و گردشگری و تجارت به سایر مناطق جهان را آغاز نمود. وی از دمشق سفر خود را آغاز و در ادامه به موصل، اربیل، ایران، مرو، نسا، خوارزم، سنجار و سپس به حلب رفت تا اینکه در سال ۶۲۶ هجری قمری در حلب درگذشت.

یاقوت حموی در سفرنامه خود می نویسد :

«تبریز مشهورترین شهر آذربایجان است.

شهری آباد و زیبا دارای سورهای ـ دیوار قلعه ـ محکم و استوار است که با آجر و گچ ساخته شده است و در میان آن جوی‌ها و نهرهای بسیاری جاری است و دور تا دور آن را باغستان‌ها فرا گرفته است.

قیمت میوه در آن ارزان است و من از زردآلوی آن که موصول نامیده می‌شد بهتر و گواراتر ندیدم و در این سال هر هشت من آن، نیم دانه زر بود.

عمارت آن شهر با آجر سرخ و گچ ساخته شده و در غایت استواری و استحکام می‌باشد.

گروه فراوانی از دانشمندان از آن شهر برخاستند.»

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه