ضعیف‌الاراده کسی است که با هر شکستی بینش او نیز عوض شود.
خانه » مشاهیر و مفاخر » دانشمندان » وارطان گریگوریان ؛ شانزدهمین رئیس دانشگاه براون، رئیس بنیاد کارنگی در نیویورک
2948 بازدید

وارطان گریگوریان ؛ شانزدهمین رئیس دانشگاه براون، رئیس بنیاد کارنگی در نیویورک

وارطان گریگوریان
(۱۹ فروردین ۱۳۱۳، ش ـ در قید حیات)
شانزدهمین رئیس دانشگاه براون، رئیس بنیاد کارنگی در نیویورک

وارطان گریگوریان

وارطان گریگوریان به سال ۱۳۱۳ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد. پدر و مادرش از ارامنه آذربایجان بودند. در سن ۶ سالگی مادرش بر اثر ذات‌الریه درگذشت و چون پدرش کارمند شرکت نفت در آبادان بود، تربیت وارطان به مادربزرگ مادری‌اش سپرده شد.
وی تحصیلات مقدماتی را در مدرسه مموریال تبریز به اتمام رساند و برای ادامه تحصیل راهی لبنان شد. پس از اتمام تحصیلات در لبنان جهت ادامه تحصیل از دو دانشگاه استنفورد و برکلی مورد پذیرش قرار گرفت اما به دلیل اینکه درخواست پذیرش دانشگاه استنفورد را زودتر دریافت کرده بود به آن پاسخ مثبت داد و مشغول به تحصیل شد و توانست دکترای تاریخ و علوم انسانی را از آن دانشگاه اخذ نماید.
چندی بعد در کالج سانفرانسیسکو به تدریس پرداخت و رفته‌رفته در دانشگاه‌های کالیفرنیا، لس‌آنجلس، تگزاس و پنسیلوانیا صاحب کرسی تدریس شد و مدتی ریاست کتابخانه عمومی شهر نیویورک را برعهده گرفت.
گریگوریان از سال ۱۹۸۹میلادی به ریاست دانشگاه براون در ایالت رودآیلند برگزیده شد و پس از ۸ سال، با پایان یافتن دوره ریاستش در دانشگاه، ریاست بنیاد کارنگی را برعهده گرفت.
راه خانه، اسلام و ظهور افغانستان مدرن، و سرنوشت تلخ تالشی‌ها در آذربایجان شوروی از جمله آثار خلق شده توسط این استاد برجسته است.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه