برخي برده به دنيا مي آيند، ديگران برده مي شوند و باز عده اي به سوي برده داري جذب مي شوند.
خانه » مشاهیر و مفاخر » هنرمندان » وارطان هوانسیان ؛ معمار برجسته، سازنده ساختمان مرکزی بانک سپه
3218 بازدید

وارطان هوانسیان ؛ معمار برجسته، سازنده ساختمان مرکزی بانک سپه

وارطان هوانسیان
(۲۸ بهمن ۱۲۷۵، تبریز ـ ۶ خرداد ۱۳۶۱، تهران)
معمار برجسته ایرانی ارمنی تبار، سازنده ساختمان مرکزی بانک سپه

وارطان هوانسیان

وارطان هوانسیان به سال ۱۲۷۵ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد. پس از اتمام تحصیلات متوسطه در زادگاهش به قالی‌بافی پرداخت و طراحی نقش قالی را آغاز نمود. در این زمان بود که راهی تهران شد و در مدارس ارامنه به تدریس پرداخت.
در اواخر جنگ جهانی اول به کشور فرانسه رفت و در مدرسه هنرهای زیبای بوزار و مدرسه مخصوص معماری تحصیل را ادامه داد. ضمن تحصیل، در بازسازی خرابی‌های جنگ در پاریس شرکت نمود و مدتی با آنری سوواژ ـ معمار بزرگ فرانسوی ـ همکاری نمود.
وی در سال ۱۳۱۴ هجری‌شمسی به ایران بازگشت و به استخدام اداره ساختمان شهربانی درآمد و به طراحی بناهای متعدد پرداخت و ۶ سال بعد از سوی شهردار تهران مأمور تنظیم آئین‌نامه ساختمان شد. همزمان با همکاری در شهرداری تهران، به سمت مهندسی ارشد بانک سپه منصوب و ساخت بنای شعبه مرکزی بانک سپه و شعب شهرستانهای بزرگ را آغاز کرد.
این معمار برجسته، صاحب امتیاز و مدیرمسئول مجله معماری نوین، عضو مؤسس انجمن آرشیتکت‌های ایران، و عضو هیئت تحریره مجله آرشیتکت بود و آثار بسیار ارزشمندی را در معماری ایران خلق نمود که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به ساختمان مرکزی بانک سپه، باشگاه افسران تهران، هتل دربند، کاخ شهناز پهلوی، سینما متروپل، سینما دیانا، و هتل فردوسی تهران اشاره کرد.
هوانسیان در سال ۱۳۶۱ هجری‌شمسی در اوج شهرت چشم از جهان فروبست و در آرامگاه ارامنه تهران به خاک سپرده شد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه