اگر صخره در مسیر رود نبود ،رود هیچ آوازی از خود سر نمی داد.
خانه » مشاهیر و مفاخر » ادبا و شعرا » نصیر پایگذار ؛ شاعر، غزل‌سرا، سلطان جناس ایران
3883 بازدید

نصیر پایگذار ؛ شاعر، غزل‌سرا، سلطان جناس ایران

نصیر پایگذار

(۱۱ بهمن ۱۳۱۱، زنوز ـ در قید حیات)

شاعر، غزل‌سرا، سلطان جناس ایران

 

نصیر پایگذار به سال ۱۳۱۱ هجری‌شمسی در زنوز به دنیا آمد. دوران ابتدائی و متوسطه را در شهر مرند و دانشسرای مقدماتی را در تبریز به پایان رسانید و به‌عنوان معلم در شهر مرند شروع به‌کار کرد. در سال ۱۳۴۲ هجری‌شمسی از دانشکده ادبیات تبریز در رشته زبان و ادبیات فرانسه لیسانس گرفت و در دبیرستان‌های تبریز، انستیتو بازرگانی، انستیتو تکنولوژی، مرکز مربی کودک، دانشسراهای مقدماتی و راهنمائی تحصیلی و دانشگاه تبریز به تدریس تربیت بدنی، ژیمناستیک و زبان فرانسه پرداخت.

وی مدت ۱۲ سال در سمت رئیس هیئت ژیمناستیک آذربایجان‌شرقی و مدتی نیز نایب رئیس فدراسیون ژیمناستیک ایران بود.

پایگذار از کلاس پنجم ابتدائی به سرودن شعر پرداخت و در دوران مدرسه، اغلب انشاهایش را در قالب منظوم نگاشت. در سال ۱۳۶۹ هجری‌شمسی اولین کتاب شعرش به نام تاریمین تئللری و اشک شمع در دو زبان فارسی و ترکی منتشر و به سرعت نایاب شد.

استاد پایگذار از امثال فولکلورهای شعر ترکی بیش از حد بهره می‌برد و این ابتکار، به کلمات ایشان قدرت بخشید.

وی با اکثر روزنامه‌های محلی همکاری نزدیک دارد و اشعار جناس او سبب غنی‌تر شدن زبان‌های فارسی و ترکی شده و با اشعار جناس خود هزاران لغت زیبا و بدیع به این دو زبان به ارمغان آورده است.

به دنبال بازنشستگی از خدمات دولتی، جدیت وی در شعر زیاد شد و مجموعه‌هایی چون باللی بایاتیلار، ایپک خیاللار، و جلوه‌های جناس در شعر فارسی را منتشر و به چاپ‌های مجدد رساند. گفتنی است این استاد گرانمایه صاحب آثار دیگری همچون قیزیل سالخیمی، ناردانالار، اشک اسب، دیوان ترکی، و کلیات دیوان فارسی می‌باشد.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه