اگر صخره در مسیر رود نبود ،رود هیچ آوازی از خود سر نمی داد.
خانه » مشاهیر و مفاخر » ادبا و شعرا » ناصح ناصح‌زاده ؛ شاعر، نویسنده، مترجم، مدیرکل راه‌آهن دولتی ایران
2742 بازدید

ناصح ناصح‌زاده ؛ شاعر، نویسنده، مترجم، مدیرکل راه‌آهن دولتی ایران

ناصح ناصح‌زاده
(۱۲۸۴ش، تبریز ـ ۵ مهر ۱۳۶۴، تهران)
شاعر، نویسنده، مترجم، مدیرکل راه‌آهن دولتی ایران

ناصح ناصح‌زاده

ناصح ناصح‌زاده در سال ۱۲۸۴ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. پس از اتمام تحصیلات مقدماتی در مکتب، وارد مدرسه محمدیه شد و با افرادی هم‌دوره شد که بعدها در زمره رجال شعر و ادب ایران قرار گرفتند. اشخاصی چون غلامعلی رعدی آذرخشی، یحیی آرین‌پور، رضا گنجه‌ای، علی‌اصغر حریری و …
پس از پایان یافتن دوره دبیرستان از طریق بورسیه تحصیلی به فرانسه رفت و در رشته مهندسی تحصیلات خود را ادامه داد. با اتمام تحصیلات به تبریز آمد و در اداره کل راه به کار مشغول شد و بعد از سال‌های متمادی به‌عنوان مدیرکل راه‌آهن دولتی ایران انتخاب گردید و چندی بعد به عضویت شورای عالی سازمان برنامه‌ریزی درآمد.
به دنبال بازنشستگی از خدمات دولتی، به ترجمه آثار آناتول فرانس پرداخت و آثار جذاب و عامه‌پسندی خلق کرد. از میان مهم‌ترین آثار وی می‌توان به کتاب‌های زبان آذربایجان و وحدت ملی ایران، جنایت سیلوستر بونارد ، آدمک حصیری، تاریخ پیشرفت علمی و فرهنگی بشر، و دختر کلمانتین اشاره کرد.
وی از بنیانگذاران کتابخانه مؤسسه مطالعات ایران‌شناسی در دانشگاه سوربن، از پایه‌گذاران شرکت مؤلفان و مترجمان، عضو مؤسسان جمعیت آذربایجان و از اعضای اصلی کنگره تحقیقات ایرانی بود.
ناصح‌زاده به سال ۱۳۶۴ هجری‌شمسی در تهران چشم از جهان فروبست.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه