دانشگاه تمام استعدادهای افراد از جمله بی استعدادی آن ها را آشکار می کند.(آنتوان چخوف)
خانه » مشاهیر و مفاخر » علما و فضلا » میرزا فتاح شهیدی ؛ عالم، مبارز، مرجع تقلید، نویسنده
3188 بازدید

میرزا فتاح شهیدی ؛ عالم، مبارز، مرجع تقلید، نویسنده

میرزا فتاح شهیدی
(۱۲۶۳ش، اطراف تبریز ـ ۱۲ آذر ۱۳۳۱، تبریز)
عالم، مبارز، مرجع تقلید، نویسنده

میرزا فتاح شهیدی

میرزا فتاح داش‌آتانی معروف به شهیدی تبریزی در سال ۱۲۶۳ هجری‌شمسی در نزدیکی تبریز چشم به جهان گشود. پس از تحصیل مقدمات در زادگاهش، به تبریز مهاجرت نمود و وارد حوزه علمیه این شهر شد و در محضر علمای عصر به تحصیل مشغول گردید. چندی بعد جهت تکمیل تحصیلات به نجف‌اشرف مسافرت کرد و نزد علمای طراز اول نجف به کسب علم و معرفت پرداخت و در زمان اندکی به‌عنوان یکی از اساتید برجسته حوزه علمیه نجف‌اشرف مطرح و آوازه‌اش همه جا را فراگرفت به طوری که در حوزه درسش فضلای متعددی حاضر می‌شدند.
پس از ۲۳ سال زندگی و تحصیل در نجف‌اشرف، راهی دیار خود شد و به تدریس خارج اصول و فقه مشغول گردید.
ایشان اندوخته‌های علمی خویش را در قالب کتاب‌های ارزشمندی برای دانش‌پژوهان و علاقمندان به رشته تحریر درآورد و دهها عنوان کتاب به قلم توانمند خود منتشر ساخت که از میان آنها می‌توان به کتاب‌های هدایه الطالب الی اسرار المکاسب، هدایه العقول، زاد التقوی، کشکول، حاشیه بر رسائل شیخ انصاری و تحقیق الدلائل اشاره کرد.
شاگردان این دانشمند برجسته، از دیگر افتخارات ایشان به حساب می‌آید که از میان شاخص‌ترین آنها می‌توان علامه محمدتقی جعفری، ملاعلی واعظ خیابانی، میرزا ولی‌اله اشراقی، حاج میرزا آقا باغمیشه، میرزا محسن کوچه‌باغی و سید محمدصادق بحرالعلوم را نام برد.
این عالم وارسته، آذر ماه ۱۳۳۱ در تبریز چشم از جهان فروبست و در آرامستان طوبائیه به خاک سپرده شد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه