هیچ می دانی فرصتی که از آن بهره نمی گیری ،آرزوی دیگران است.(جک لندن)
خانه » مشاهیر و مفاخر » علما و فضلا » میرزا عمران علیزاده ؛ عالم، عابد، نویسنده، خطیب، و استاد برجسته حوزه و دانشگاه
3033 بازدید

میرزا عمران علیزاده ؛ عالم، عابد، نویسنده، خطیب، و استاد برجسته حوزه و دانشگاه

میرزا عمران علیزاده
(۳ بهمن ۱۳۱۰، میانه ـ ۱۴ آذر ۱۳۸۸، تبریز)
عالم، عابد، نویسنده، خطیب، استاد برجسته حوزه و دانشگاه

عمران علیزاده

میرزا عمران علیزاده (آیت الله) در پانزدهم رمضان سال ۱۳۵۰ برابر با ۳ بهمن ۱۳۱۰ در شهرستان میانه (روستاى غریب‌دوست) متولد شد. پس از رسیدن به حدّ درک، قرآن، گلستان و نصاب را نزد پدر، مادر و مکتب‌دار روستا فراگرفت و چندی بعد به فراگیری تاریخ معجم، صرف میر، تکمیل گلستان، تصریف، عوامل، انموذج، صمدیّه و مقدارى از سیوطى را نزد میرزا على اشرف نظرى پرداخت.
در سال ۱۳۲۷ هجری شمسی جهت ادامه تحصیل به تبریز آمد و نزد میرزا فتاح آخوندى تحصیل علوم دینى را ادامه داد. تا اینکه ۸ سال بعد به حوزه علمیه قم مهاجرت کرد و در مدرسه حجتیه سکونت گزید و از محضر آیات عظام موسوى اردبیلى، مشکینى، سید حسین قاضى و علامه طباطبایى بهره مند گردید.
میرزا عمران علیزاده چندی بعد از حضرات مکارم شیرازى و سبحانى اجازه اجتهاد دریافت کرد. همچنین از بسیارى از مراجع بزرگ نظیر سید کاظم شریعتمدارى، خویى، قمى، شیرازى، تبریزى، روحانى و شیخ على غروى اجازه نامه تصدى امور حِسبیه و نمایندگى داشت.
وی اپس از بازگشت به تبریز در مسجد جامع و مدرسه طالبیه به تدریس علوم دینی پرداخت و از سال ۱۳۶۵ هجری شمسی تدریس در دانشگاه آزاد تبریز را آغاز نمود.
از خدمات علمی و فرهنگی میرزا عمران علیزاده برگزاری جلسات تفسیر قرآن و شرح نهج البلاغه بود که بیش از نیم قرن از عمر شریفش را در این راه صرف کرد. در این جلسات علاوه بر تفسیر قرآن، مسایل شرعی و احکام فقهی نیز به صورت ساده و همه فهم مطرح می شد.
آیت الله عمران علیزاده در طول عمر خود آثار متعددی در موضوعات مختلف خلق کرده است که از میان آنها می توان به کتابهای منتشره به شرح زیر اشاره کرد:
ترجمه و شرح مختصر نهج البلاغه (۳ جلد)، نامداران تاریخ (۲ جلد)، پیدایش اولین ها (۲ جلد)، واژه های نهج البلاغه، مروری بر نهج البلاغه، در مکتب علی علیه السلام، فرشته های زمینی و شیاطین انسی، گوشه هایی از تاریخ بزرگان، ابتدا و انتها، قصه های اسلامی و تکه های تاریخی، رویدادهای تاریخ، کعبۀ آمال، قیام مختار و توابین، مختصری از زندگانی رسول اکرم صلی الله علیه و آله، دو شهید بزرگوار، منادی وحدت اسلامی، خضر جاودان، توضیح الأسماء، تعریفات، فرهنگ اصطلاحات فقهی، مَثَلهای مشهور حضرات معصومین علیهم السلام، یکصد و چهل حدیث، گنجینه های نیکی، زینتها و آفتها، بهشت برین، علی همای رحمت، عقاید اساسی اسلام، دُرّ ثمین، خصائص المعصومین، سخنان حضرت مهدی(عج)، مهدی منتظر از نظر اهل سنت، مهدی موعود در حدیث غدیر، ارکان اربعۀ تشیع، آب مایۀ حیات، دفاع از حریم حق، سه حدیث شریف، صیغه های عقد ازدواج و طلاق، تعقیبات و ادعیه، در راه قرآن، نماز شب و نماز جعفر طیار، اعمال ماههای رجب، شعبان و رمضان، مقالات سودمند، سه مسئله مهم در اسلام (احترام خون بشر،حبس دراسلام،نماز جمعه)، تصحیح کتاب الأنوار النعمانیه، ترجمۀ دو جلد از مناقب ابن شهر آشوب(خطی)، شناخت اوقات شرعی نماز و روزه به افق تبریز.
این عالم وارسته روز شنبه ۱۷ ذى الحجه ۱۴۳۰ برابر با چهاردهم آذر ماه ۱۳۸۸ در تبریز چشم از جهان فروبست و با حضور نماینده آیت اله وحید خراسانی و دیگر مراجع بزرگ تشییع و در آرامستان وادی رحمت به خاک سپرده شد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه