انسان همان می شود که اغلب به آن فکر می کند. (کوروش کبیر)
خانه » مشاهیر و مفاخر » علما و فضلا » میرزا علی الهی فر (قزلجه ای)؛ عالم، مبارز، نویسنده، امام جمعه موقت تبریز
3994 بازدید

میرزا علی الهی فر (قزلجه ای)؛ عالم، مبارز، نویسنده، امام جمعه موقت تبریز

میرزا علی الهی فر (قزلجه ای)

(۱۳۰۵ ش، اطراف تبریز ـ ۳ فروردین ۱۳۹۰، تبریز)

عالم، مبارز، نویسنده، امام جمعه موقت تبریز

میرزا علی الهی فر

آیت الله میرزا علی الهی فر معروف به قزلجه ای در سال ۱۳۰۵ هجری شمسی در روستایی به نام قزلجه از توابع تبریز متولد شد. پس از گذراندن تحصیلات مقدماتی در مکتب‌خانه و فراگیری کتابهای معمول آن زمان همچون تاریخ نادری، ابواب الجنان، گلستان و نصاب الصبیان، در سال ۱۳۲۴ هجری شمسی برای تکمیل دروس راهی تبریز شد و ضمن بهره مندی از محضر علمای برجسته ای چون سید احمد، سید مرتضی و سید هادی خسروشاهی در مدرسه نمازی مشغول تحصیل و تدریس گردید.

دروس مقدماتی و مقداری از دروس سطح را در تبریز و از محضر علمای بزرگ حوزه فراگرفت و چندی بعد در سال ۱۳۲۹ هجری شمسی راهی شهر مقدس قم شد و پس از تحصیل در محضر آیات عظام حجت کوه کمری، بروجردی و امام خمینی، برای ادامه تحصیل به نجف اشرف عزیمت نمود.

آیت اله الهی فر در نجف از محضر آیات عظام سید محسن حکیم، سید ابوالقاسم خویی، سید عبدالهادی شیرازی و شیخ حسین حلّی بهره کافی برد تا اینکه پس از ۱۰ سال اقامت در نجف به ایران بازگشت و در تبریز ساکن شد. وی از لحظه ورود در تبریز به تبلیغ علوم دینی و تدریس در مدرسه طالبیه و تربیت طلاب پرداخت.

الهی فر از سال ۱۳۴۲ هجری شمسی همگام با روحانیت مبارز آذربایجان علیه ظلم و ستم به مبارزه پرداخت و چندین بار در جبهه های تحمیلی حق علیه باطل شرکت نمود و مدت ۶ سال به عنوان امام جمعه موقت تبریز به نظام مقدس اسلامی خدمت کرد به طوری که همواره به عنوان یکی از استوانه های علمی در آذربایجان به شمار می رفت.

قزلجه ای ضمن فعالیت های مذهبی و مبارزاتی، به امور فرهنگی نیز پرداخت داشت و آثار زیر را از خود به یادگار گذاشته است:

حکومت، عدالت خواهی علی بن ابی‌طالب(ع) در اسلام، معاشرت و مصاحبت، چهارده معصوم، اسرار وجود حضرت ولی عصر(عج) در زمان غیبت، اخلاق و رفتار پیشوایان اسلام، سخاوت پیشوایان اسلام، شرایط مبلغین اسلام، و نعمت‌های الهی برای بندگان.

این عالم وارسته در اولین روزهای سال ۱۳۹۰ هجری شمسی در تبریز دار فانی را وداع گفت و پیکرش پس از تشییع باشکوه در قطعه صدیقین آرامستان وادی رحمت به خاک سپرده شد.

میرزا علی الهی فر

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه