باران باش و ببار و نپرس کاسه های خالی از آن کیست.(کوروش کبیر)
خانه » مشاهیر و مفاخر » علما و فضلا » میرزا رضا توحیدی ؛ مجتهد، نویسنده، خوشنویس
2807 بازدید

میرزا رضا توحیدی ؛ مجتهد، نویسنده، خوشنویس

رضا توحیدی

(۱۲۹۳ش، تبریز ـ ۲۸ بهمن ۱۳۸۴، تبریز)

مجتهد، نویسنده، خوشنویس

رضا توحیدی

میرزا رضا توحیدی در سال ۱۲۹۳ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. دوران تحصیلات مقدماتی را در مدرسه ملی که زیرنظر عالمان وقت اداره می‌شد، تا کلاس هشتم سپری کرد و سپس مقدمات و بخشی از سطوح عالی دروس حوزوی را در محضر اساتید برجسته عصر فراگرفت.

در سال ۱۳۲۳ هجری‌شمسی جهت تکمیل دروس حوزوی راهی نجف‌اشرف شد و مدت ۲۵ سال در آن دیار پای درس و بحث علمای طراز اول به کسب علم و فضیلت مشغول گردید و پس از کسب اجازه اجتهاد از علمای بزرگ، در سال ۱۳۴۸ هجری‌شمسی به زادگاه خود بازگشت.

آیت‌اله توحیدی در تبریز به تبلیغ دین و رسیدگی به مشکلات مردم پرداخت و در تعلیم و تربیت جوانان اهتمام ویژه‌ای ورزید.

وی صاحب خطی بسیار زیبا بود و تابلوهای بسیار نفیسی خلق می‌کرد. همچنین کتابی در باب مهدویت به یادگار گذاشته که با عنوان قرآن و آخرین حجت در سال‌های پایانی عمرش انتشار یافت.

این عالم وارسته و عابد خداشناس، در سالروز قیام تاریخی مردم تبریز در ۲۹ بهمن ۱۳۸۴ چشم از جهان فروبست و بعد از مراسم‌های باشکوه تشییع در تبریز و قم، در قبرستان ابوحسین شهر مقدس قم به خاک سپرده شد.

از مهم‌ترین آثار تألیفی وی می‌توان به کتاب‌های اللئالی المنضوده فی تفسیر الایات المأثوره، نفحه القدیر فی شرح خطبه الغدیر، القرآن و الحجه، الدراسات الدینیه، و تقریرات دروس فقه و اصول اشاره کرد.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه