در این جهان، همواره برای كسانی كه از خطری بهراسند، خطری وجود خواهد داشت.
خانه » مشاهیر و مفاخر » ادبا و شعرا » موسی هریسی‌نژاد ؛ شاعر، نویسنده، پژوهشگر، تاریخ‌نگار، عرفان‌پژوه
2830 بازدید

موسی هریسی‌نژاد ؛ شاعر، نویسنده، پژوهشگر، تاریخ‌نگار، عرفان‌پژوه

موسی هریسی‌نژاد
(۱۳ اردیبهشت ۱۳۰۴، هریس ـ ۲۳ خرداد ۱۳۹۵، تبریز)
شاعر، نویسنده، پژوهشگر، تاریخ‌نگار، عرفان‌پژوه

موسی هریسی‌نژاد

موسی هریسی‌نژاد به سال ۱۳۰۴ هجری‌شمسی در شهرستان هریس متولد شد. در سنین کودکی قرائت قرآن کریم، مقدمات و اصول عقاید را در محضر جد و پدر خود فراگرفت و سپس در مدارس جدید تحصیلات خود را ادامه داد تا اینکه در سال ۱۳۱۷ هجری‌شمسی جهت تکمیل درس و کمالات به تبریز مهاجرت نمود.
تا سال ۱۳۲۰ هجری‌شمسی در مدرسه رشدیه تبریز تحصیل کرد و با وقوع غائله سوم شهریور همان سال، به زادگاهش بازگشت و مدتی در محضر علمای هریس تلمذ نمود.
۸ سال بعد به استخدام اداره معارف درآمد و تدریس در مدارس هریس را آغاز نمود و بعد از ۱۴ سال به تبریز انتقال یافت. چندی بعد در محضر دانشمندان عصر تحصیل را مجدداً از سر گرفت و در همین زمان تحت تأثیر آثار شعرای بزرگ قرار گرفت و به شعر گرایش پیدا نمود. با مطالعه آثار خاقانی، سنائی، نظامی، قطران و فضولی به تألیف چندین کتاب پرداخت.
وی تا سن ۴۰ سالگی طالب سیر و سلوک بود و سپس وارد دنیای عرفان شده، آثار خود را در این حال و هوا خلق کرد.
از آثار این عرفان پژوه پرتلاش می‌توان کتاب‌های زیر را برشمرد:
دیوان شعر (۲جلد)، آذربایجان تاریخی، تاریخ هریس، حکمیت در اسلام، دیوان غزلیات، گول چارداغی، دالغالی ده‌رین ده‌نیز، اوغوزنامه، تذکره الشعرا و العرفای آذربایجان، تاریخ صحیح ترکان، و عقل سرخ.
این ادیب صاحب قلم روز ششم رمضان با دهان روزه دچار عارضه قلبی شده، در سال ۱۳۹۵ هجری‌شمسی دارفانی را وداع گفت و پس از تشییع باشکوه، در قطعه هنرمندان آرامستان وادی‌رحمت به خاک سپرده شد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه