کیش خوب همانند فوتبال خوب است، حرف نمی زند ، عمل می کند.
خانه » مشاهیر و مفاخر » دولتمردان عالی رتبه » نمایندگان مجلس شورای ملی » موسی جوان ؛ حقوقدان، نویسنده، مترجم، شهردار مشهد، نماینده مجلس شورای ملی
3586 بازدید

موسی جوان ؛ حقوقدان، نویسنده، مترجم، شهردار مشهد، نماینده مجلس شورای ملی

موسی جوان

(۱۲۷۵ش، تبریز ـ ۱۳۵۰ش، تهران)

حقوقدان، نویسنده، مترجم، شهردار مشهد، نماینده مجلس شورای ملی

موسی جوان

موسی جوان در سال ۱۲۷۵ و به روایتی ۱۲۷۷ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. تحصیلات مقدماتی را در زادگاهش سپری کرد و در سال ۱۲۹۹ هجری‌شمسی، از مدرسه علوم سیاسی تهران دیپلم گرفت. سپس وارد دانشکده حقوق دانشگاه تهران شد و در سال ۱۳۰۳ هجری‌شمسی فارغ‌التحصیل و راهی فرانسه گردید تا تحصیلات خود را ادامه دهد.

وی در دانشکده حقوق پاریس به تحصیل پرداخت و دکترای علوم قضایی دریافت نمود و به زبان‌های فرانسوی، انگلیسی، روسی و عربی تسلط پیدا کرد.

در دوره‌های ۱۰، ۱۱، ۱۲ و ۱۳ مجلس شورای ملی از شهر ری به نمایندگی برگزیده شد و پس از شهریور ۱۳۲۰ و اشغال ایران توسط متفقین و همچنین حین عقد پیمان سعدآباد، از مخالفین پیمان سه‌گانه بود و در جلسه مجلس روز ششم بهمن ماه ۱۳۲۰ نطقی مبنی بر مخالفت با قرارداد مذکور ایراد کرد.

وی بعد از دوره ۱۳ مجلس شورای ملی از وکالت استعفا داد و به تدوین و تألیف کتاب پرداخت. آثاری همچون افسانه دین در مصر قدیم، تاریخ اجتماعی ایران باستان، رد کتاب تصوف و رد حکمه الاشراق، و مبانی حقوق از نمونه کتاب‌های منتشره توسط موسی جوان می‌باشند.

جوان به سال ۱۳۵۰ هجری‌شمسی در تهران چشم از جهان فروبست.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه