آگاه باشيد، تنها با ياد خدا دلها آرامش می ‏يابد! (قران کریم)
خانه » موزه ها » موزه کاریکاتور » موزه کاریکاتور تبریز / خانه هنر تبریز
4289 بازدید

موزه کاریکاتور تبریز / خانه هنر تبریز

موزه کاریکاتور تبریز

موزه کاریکاتور تبریز (خانه هنر تبریز) نخستین موزه بزرگ و مجهز در سطح قاره آسیا و پنجمین موزه بزرگ کاریکاتور جهان است که در آن ۱۴ هزار اثر از استادان و کارتونیست‌های مشهور جهان از جمله زلاتوفسکی، کوزوبورکین، کوراوغلی، درژنین، کولمشکینو، پرومبیتا، بایرام حاجی‌زاده و … در دو گالری نگهداری می‌شود. این آثار که همگی اصل می‌باشند، حاصل برپایی بیش از ۱۰ جشنواره بین‌المللی در استان است.

موزه کاریکاتور تبریز

این موزه در پشت باغ تاریخی گلستان و در محل ساختمان قدیمی کتابخانه ملی تبریز قرار گرفته است.

موزه کاریکاتور تبریزموزه کاریکاتور تبریز در اسفند ماه ۱۳۸۵ و در بخش غربی خانه هنر این شهر تأسیس شده است و قدمت بنای آن به سال ۱۳۱۸ هجری‌شمسی بازمی‌گردد که از مجموعه‌ای با وسعت ۲۸۶۰ مترمربع زیربنا برخوردار می‌باشد.

موزه کاریکاتور تبریزاین ساختمان تاریخی پیش از این به عنوان کتابخانه ملی تبریز مورد استفاده قرار می‌گرفته و در سال ۱۳۷۸ هجری‌شمسی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

موزه کاریکاتور تبریزاز دیگر بخش‌های موزه، کتابخانه آن می‌باشد که بیش از یک هزار آلبوم به همراه آرشیو نشریات تاریخی و خارجی در آن موجود بوده و مورد استفاده عموم قرار می‌گیرد.

موزه کاریکاتور تبریزخانه هنر تبریز که از ابتدای تأسیس تاکنون، چندین بار مرمت و نوسازی شده است، از بخش‌های مختلفی نظیر سالن‌های آمفی‌تئاتر، نگارخانه، ویدیو آرت و کارگاه‌های نقاشی و کاریکاتور تشکیل شده است.

موزه کاریکاتور تبریزدر نگارخانه‌های این مجموعه ارزشمند، ۶۰ تابلو متعلق به کاریکاتوریست‌های معروف جهان و ۵۰ اثر فانتزی نگه‌داری می‌شود.

موزه کاریکاتور تبریز

موزه کاریکاتور تبریز

موزه کاریکاتور تبریز

موزه کاریکاتور تبریز

موزه کاریکاتور تبریز

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه