هر انسانی مرتکب اشتباه می شود ؛اما فقط انسان های احمق اشتباه خود را تکرار می کنند.(سیسرون)
خانه » مشاهیر و مفاخر » تاریخ سازان » مهدی قالیبافان ؛ پدر بتن ایران، تدوین کننده مباحث مقررات ملی ساختمان
3010 بازدید

مهدی قالیبافان ؛ پدر بتن ایران، تدوین کننده مباحث مقررات ملی ساختمان

مهدی قالیبافان
(۲۶ شهریور ۱۳۱۴، تبریز ـ ۲۱ خرداد ۱۳۸۶، تهران)
پدر بتن ایران، تدوین کننده مباحث مقررات ملی ساختمان

مهدی قالیبافان

مهدی قالیبافان به سال ۱۳۱۴ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد. پس از اتمام تحصیلات مقدماتی در زادگاهش، راهی تهران شد و با کسب رتبه نخست در بین فارغ‌التحصیلان دانشکده فنی، در سال ۱۳۴۰ هجری‌شمسی روانه فرانسه گردید و ۴ سال بعد با اخذ درجه دکترا به ایران بازگشت.
در ایران ضمن تدریس در گروه مهندسی راه و ساختمان دانشکده فنی دانشگاه تهران، مسئولیت آزمایشگاه مصالح ساختمانی همان دانشکده را نیز برعهده گرفت و در سال ۱۳۸۰ هجری‌شمسی انستیتو مصالح ساختمانی را در گروه عمران آن دانشکده بنیان نهاد و همزمان به تدریس برای مهندسان شاغل در آن مجموعه پرداخت.
قالیبافان با عضویت در گروه تدوین مباحث ملی ساختمان و استانداردهای ملی ساختمان، چندین دهه در تدوین استانداردها و آئین‌نامه‌های ملی ایران همکاری کرد و نقش بسزایی در نگارش ۱۳ استاندارد ملی در مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی داشت.
از دیگر همکاری‌های این استاد برجسته می‌توان به مشارکت در تدوین ۱۰ مبحث از مباحث مقررات ملی ساختمان، آئین‌نامه طرح و محاسبه پل‌ها در برابر زلزله، آئین‌نامه ۲۸۰۰ طراحی ساختمان در برابر زلزله، ۱۹ نشریه از نشریات فنی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور از جمله آئین‌نامه بتن ایران (آبا)، و دهها طرح و پژوهش برجسته علمی اشاره کرد.
پدر بتن ایران در شکل‌گیری چندین انجمن علمی و مهندسی نقش بسزایی داشت که از آن میان می‌توان انجمن مهندسان محاسب ساختمان، انجمن مهندسان ژئوتکنیک ایران، انجمن مکانیک خاک و مهندسی پی ایران، و انجمن بتن ایران را برشمرد.
وی پس از ۷۲ سال حیات علمی، به سال ۱۳۸۶ هجری‌شمسی در تهران درگذشت و در آرامستان بهشت‌زهرا به خاک سپرده شد.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه