یكدیگر را مسخره نكنید (اگر دین دارید)
خانه » مشاهیر و مفاخر » ادبا و شعرا » مهدی روشن‌ضمیر ؛ ادیب، زبان‌شناس، نویسنده، پژوهشگر
3109 بازدید

مهدی روشن‌ضمیر ؛ ادیب، زبان‌شناس، نویسنده، پژوهشگر

مهدی روشن‌ضمیر
(۱۲۹۸ش، تبریز ـ ۱۱ خرداد ۱۳۷۸، کرج)
ادیب، زبان‌شناس، نویسنده، پژوهشگر

مهدی روشن‌ضمیر

مهدی روشن‌ضمیر در سال ۱۲۹۸ هجری‌شمسی در تبریز به‌دنیا آمد. پس از اتمام تحصیلات مقدماتی، در ۱۶ سالگی دیپلم ریاضی گرفت و برای ادامه تحصیل راهی تهران گردید و در عرض ۳ سال موفق شد لیسانس زبان و ادبیات فرانسه را از دانشگاه تهران اخذ نماید.
پس از چند سال به انگلستان رفت و به تحصیل رشته علوم‌تربیتی در دانشگاه اکسیتر پرداخت. در سال ۱۳۳۰ هجری‌شمسی روانه فرانسه شد و مدتی نیز در دانشگاه پاریس تحصیل کرد و موفق به اخذ درجه دکترا گردید.
روشن‌ضمیر پس از بازگشت به ایران، مدتی در دبیرستان‌های تبریز و بعد در دانشگاه این شهر به تدریس زبان و ادبیات فرانسه مشغول شد و بعد از بازنشستگی به کرج رفت و ضمن ساکن شدن در آن شهر، به تألیف پرداخت.
از جمله آثار ایشان می‌توان به کتاب‌های زیر اشاره کرد:
مشکلات زبان فرانسه(۳جلد)، معتقدات و آداب ایرانی(۲جلد)، برگزیده‌های ادبی(۲جلد)، فردوسی و حماسه ملی، یاد یاران، دیار خوبان، دو شاعر بزرگ: مولانا و شهریار، بررسی‌های ادبی، تاریخ سیاسی و نظامی دودمان غوری ، و اصطلاحات فرانسه.
ادیب و زبان‌شناس فرهیخته کشور به سال ۱۳۷۸ هجری‌شمسی در شهر کرج به دیار باقی شتافت و پیکرش پس از انتقال به تبریز و تشییع باشکوه، در مقبره‌الشعرا به خاک سپرده شد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه