آیا می پنداری که جسم کوچکی هستی ؟ولی درون تو جهان بزرگی نهفته است.(امام علی علیه السلام)
خانه » مشاهیر و مفاخر » دولتمردان عالی رتبه » مهدی بازرگان ؛ اولین نخست وزیر ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی
3513 بازدید

مهدی بازرگان ؛ اولین نخست وزیر ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی

مهدی بازرگان

(۱۲۸۶ش، تبریز ـ ۳۰ دی ۱۳۷۳، ژنو)

نویسنده، اولین نخست وزیر ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی

مهدی بازرگان

مهدی بازرگان در سال ۱۲۸۶ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. در سنین کودکی راهی تهران شد و در سال ۱۳۰۶ هجری‌شمسی با نخستین گروه از محصلین ممتاز راهی فرانسه گردید و در رشته ترمودینامیک و نساجی دانشگاه پاریس به تحصیل پرداخت و پس از ۷ سال کسب علم به ایران بازگشت.

بازرگان شخصی سیاستمدار بود و در حوزه قرآن پژوهش می‌کرد اما پس از کودتای ۲۸ مرداد، ریاست شرکت آب و فاضلاب تهران را برعهده گرفت و اولین شبکه لوله‌کشی آب را در پایتخت احداث نمود.

در سال ۱۳۴۰ هجری‌شمسی همراه با آیت‌اله طالقانی و یداله سبحانی، نهضت آزادی ایران را پایه‌گذاری کرد و چندین بار به زندان حکومت شاهنشاهی افتاد و در دوران دکتر مصدق به‌عنوان رئیس هیئت‌مدیره شرکت نفت به آبادان رفت و طولی نکشید که به‌عنوان نخست‌وزیر ایران انتخاب گردید و بعد از آن به نمایندگی مردم تهران در دوره اول مجلس شورای اسلامی دست یافت.

از این سیاستمدار کهنه کار علاوه بر انجام کارهای دولتی، ۱۰۵ عنوان کتاب منتشر شده است که به‌عنوان نمونه می‌توان از کتاب‌های آتیه شرکت ملی نفت ایران، آتیه صنعت در ایران، انسان و خدا، عشق و پرستش، خدا در اجتماع، و دین و تمدن نام برد.

بازرگان در سال ۱۳۷۳ هجری‌شمسی به دلیل بیماری در ژنو درگذشت و جسم بی‌روحش پس از انتقال به ایران، در شهر مقدس قم تشییع و خاکسپاری شد.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه