سعادت عادت است آنرا پرورش دهید.
خانه » مشاهیر و مفاخر » تاریخ سازان » مهدی اکبریه ؛ داروساز، نیکوکار و خیّر مدرسه ساز
4564 بازدید

مهدی اکبریه ؛ داروساز، نیکوکار و خیّر مدرسه ساز

مهدی اکبریه

(۱۸ دی ۱۳۰۲، تبریز ـ ۲۳ اردیبهشت ۱۳۸۷، تهران)

داروساز، نیکوکار، خیّر مدرسه‌ساز

مهدی اکبریه

مهدی اکبریه به سال ۱۳۰۲ در تبریز متولد شد. ۵ ساله بود که مادرش را از دست داد و تحت تربیت پدرش ـ دکتر علی اکبر اکبریه (نامشخص، تبریز ـ ۶ شهریور ۱۳۴۲، تبریز) ـ پرورش یافت.

زمانی که در تبریز به تعداد انگشت شمار پزشک رسمی وجود نداشت، پدرش یکی از حاذق‌ترین و در عین حال متدین‌ترین پزشکان تبریز بود و به قدری حس انسان دوستی داشت که مدام جویای حال مردم و رفع بیماری آنها بود.

مهدی از کودکی در داروخانه پدرش کمک حال او بود تا اینکه در سال ۱۳۲۲ هجری‌شمسی از دبیرستان فردوسی فارغ‌التحصیل و رهسپار تهران شد و ضمن شرکت در کنکور وارد دانشکده داروسازی گردید و مدت ۴ سال به‌عنوان شاگرد اول کلاس، تحصیلاتش را ادامه داد و آن را به اتمام رسانید.

اکبریه به واسطه تربیت یافتگی در آغوش پدر نیکوکار و مردم دوستش، به سمت و سوی احداث مدارس برای مستضعفان معطوف شد و هم‌اکنون نزدیک به ۳۵۰۰ دانش‌آموز در مدارس ساخته شده به دست وی، در حال تحصیل هستند. همچنین یک کارگاه فنی برای امرار معاش اشخاص ناتوان به راه انداخته بود که آنها بتوانند از این راه امرار معاش کنند.

وی در واپسین سال‌های حیاتش، ریاست هیئت مدیره شرکت اکبریه ـ وارد کننده مطرح مواد اولیه صنایع داروسازی در ایران ـ را برعهده گرفت و به‌عنوان یکی از وارد کنندگان مهم مواد دارویی، فعالیت‌های خود را تداوم بخشید تا اینکه در سال ۱۳۸۷ هجری‌شمسی در تهران چشم از جهان فروبست.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه