سعی کنید اشتباهات دیگران را ببخشید، حس انتقام انرژی منفی دارد.
خانه » مشاهیر و مفاخر » نویسندگان » مقصود فراستخواه ؛ جامعه‌شناس، نویسنده، پژوهشگر
3200 بازدید

مقصود فراستخواه ؛ جامعه‌شناس، نویسنده، پژوهشگر

مقصود فراستخواه
(۱۳۳۵ش، تبریز ـ در قید حیات)
جامعه‌شناس، نویسنده، پژوهشگر

مقصود فراستخواه

مقصود فراستخواه به سال ۱۳۳۵ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد. پس از اتمام تحصیلات ابتدایی، در رشته ریاضی فیزیک دیپلم گرفت و سپس به الکترونیک روی آورد و چندی بعد به علوم اجتماعی معطوف شد. برای بار دوم کنکور داد و در رشته فلسفه دانشگاه تبریز انتخاب گردید. تحصیلات تکمیلی وی در دانشگاه تهران صورت گرفت و توانست در رشته الهیات گواهی دکترا اخذ نماید و چون مایل نبود از طریق دین ارتزاق نماید، مجدداً در رشته برنامه‌ریزی توسعه آموزش‌عالی دانشگاه شهید بهشتی دکترا اخذ نمود.
پس از اخذ دکترا به‌عنوان عضو هیئت رئیسه در مؤسسه پژوهشی و برنامه‌ریزی آموزش عالی مشغول به کار شد و رفته‌رفته وسعت فعالیت خود را تا دانشگاههای مهم کشور همچون دانشگاه تهران، شهید بهشتی، علامه طباطبایی، و الزهرا(س) گسترش داد و به تدریس دروسی همچون تاریخ تفکر اجتماعی، جامعه‌شناسی دین، آموزش‌عالی تطبیقی، برنامه‌ریزی آموزش‌عالی، کیفیت دانشگاه، اعتبارسنجی و روش تحقیق کیفی مطالعات دین، و مطالعات علم پرداخت.
این جامعه‌شناس برجسته و صاحب فکر در کنار تحصیلات خود در رشته‌های مختلف آثار مهمی خلق نموده که از میان آنها می‌توان به کتاب‌های زیر اشاره کرد:
دین، فرد، دانش: یادداشتی بر روند بازسازی اندیشه دینی، زبان قرآن، سرگذشت و سوانح دانشگاه، دین و جامعه، دانشگاه و آموزش عالی، سرآغاز نواندیشی معاصر، دانشگاه ایرانی و مسئله کیفیت، تعریف مجدد دین به ضمیمه طنین هستی و تمنای وجود، تدبری در آیات قرآنی، تاریخ هشتاد ساله دانشکده فنی دانشگاه تهران، ما ایرانیان، و ارزیابی کیفیت آموزش‌عالی در ایران.
وی مدتی در حسینیه ارشاد به اداره جلسات نقد و بررسی و واکاوی خلقیات و فرهنگ ایرانی پرداخت و مجموعه جلسات را در ۲۲ قسمت به صورت کتاب جمع‌آوری نمود که در دست انتشار می‌باشد.

تاکنون ۲ نظر ثبت شده است.

  1. با سلام .آقای دکتر فراستخواه در رشته الهیات دانشگاه تهران دکتری گرفتند؟؟ یا رها کردند؟؟/؟

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه