اگر صخره در مسیر رود نبود ،رود هیچ آوازی از خود سر نمی داد.
خانه » مشاهیر و مفاخر » دولتمردان عالی رتبه » مصطفی عدل ؛ حقوقدان، وزیر، نماینده دائم جامعه ملل
4054 بازدید

مصطفی عدل ؛ حقوقدان، وزیر، نماینده دائم جامعه ملل

مصطفی عدل
(۱۲۶۱ش، تبریز ـ ۲۲ تیر ۱۳۲۹، تهران)
حقوقدان، وزیر فرهنگ، وزیر عدلیه، نماینده دائم جامعه ملل

مصطفی عدل

مصطفی عدل معروف به منصورالسلطنه به سال ۱۲۶۱ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد. پدرش از بزرگان شهر بود و در امر قضاوت اشتغال داشت. مصطفی تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در تبریز انجام داد و سپس به کشور مصر رفت و دوره متوسطه را در آن کشور سپری نمود. چندی بعد راهی پاریس شده، تحصیلاتش را در رشته حقوق ادامه داد و سرانجام پس از اخذ گواهی نامه لیسانس در سال ۱۲۸۲ هجری‌شمسی به ایران بازگشت.
در ایران وارد وزارت امور خارجه شد و در سفارت ایران در کشورهای مصر و تفلیس مشغول به کار شد اما بعد از مدت کوتاهی به تهران احضار و معاونت دارالترجمه آن وزارت‌خانه را برعهده گرفت.
وی در سال ۱۲۸۶ هجری‌شمسی به وزارت عدلیه انتقال یافت و ضمن کسب مسئولیت‌های قضایی، به تدوین کتابی با عنوان حقوق اساسی پرداخت.
منصورالسلطنه با سرعت مراحل ترقی را در وزارت عدلیه طی نمود به طوری که در مدت کوتاهی به معاونت آن وزارتخانه برگزیده شد. در کابینه سیدضیاء‌الدین طباطبایی نیز به کفالت وزارت عدلیه منصوب گردید و مدت ۸ سال مدیریت کل تهیه قوانین و احصائیه را برعهده گرفت و قوانین مهمی را تهیه و تصویب کرد و همزمان در مدرسه علوم سیاسی تدریس نمود.
مصطفی عدل از سال ۱۳۱۴ هجری‌شمسی به‌عنوان وزیرمختار ایران در ژنو و ایتالیا و همچنین نماینده دائمی جامعه ملل انتخاب گردید و در کابینه‌های مرتضی‌قلی بیات، ابراهیم حکیمی و احمد قوام به سمت وزیر دادگستری برگزیده شد.
عدل در سال ۱۳۲۹ هجری‌شمسی به دلیل ابتلا به بیماری سرطان در تهران دار فانی را وداع گفت.

برچسب ها :

تاکنون ۴ نظر ثبت شده است.

 1. سلام.مطالب سایت عالیه.ممنون از سایت مفید شما.موفق باشید.

 2. خیلی ممنون
  اشتراک گذاری خوبی بود
  خسته نباشید دوست عزیز..

 3. سلام و سپاااااس فراوان از اشتراک گذاریتون
  عااااااااالییی بود
  به امید موفقیتهای روز افزون
  خسته نباشید.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه